Politika

Sanel Kajan za Bosnainfo: “Vlada Federacije posjeduje nekoliko objekata, a institucije FBiH godinama plaćaju rentu privatnicima...”

"Veliki problem je i novi Poslovnik Predstavničkog doma. Vladi bi trebalo biti jasno da je Parlament iznad Vlade"...

FOTO: USTUPLJENO BOSNAINFO
FOTO: USTUPLJENO BOSNAINFO

U Bosni i Hercegovini ne postoje naročito različiti načini življenja niti udaljene kulture oko čijeg bi se diverziteta morao tražiti balans, a ipak mnogi na političkoj sceni se bore da istaknu razlike, a kad ih već nema, trude se da ih stvore.

Historija nam ukazuje da se država mora iznova otkrivati u smislu napretka, reorganizacije, ali mi smo daleko od građanskog društva i želje da svoj ego umanjimo i barem nešto promijenimo, a da nam kolektivno bude bolje.

Srećom ima i onih na poziciji koji ukazuju na društvene anomalije i pokušavaju ponuditi i pronaći rješenje za iste.

Sanel Kajan, zastupnik u Predstavničkom domu Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine (FBiH) za Bosnainfo govorio je o situaciji u ovom domu, kočnicama, incijativama, Jablanici, ali i problemu na državnom nivou koji se ne rješava.

Bosnainfo: Vi ste poslanik u Predstavničkom domu Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine gdje nerijetko imamo sazivanje pa otkazivanje sjednica, preduge pauze, burne rasprave, a u konačnici malo efikasnog rada na istim. Šta su po Vama ili ko su najveće kočnice u radu Parlamenta?

– Na početku, želim zahvaliti portalu Bosnainfo na korektnosti i objektivnosti, kada je riječ o medijskom djelovanju i izvještavanju. Brojni su razlozi svega onog što se nabrojali. Nedostatak političke volje, manjak kapaciteta, nedovoljan rad ili loše postavljeni prioriteti samo su neki od uzroka. Ono što je također veliki problem, inače kada je riječ o zakonodavnim i izvršnim tijelima vlasti je ta nevjerovatna tromost i glomaznost administracije.

Veliki problem je i novi Poslovnik Predstavničkog doma, koji je izglasan nedavno. Pozicija smatra kako će izmjenama Poslovnika rad Parlamenta biti značajno efikasniji. Ipak, u praksi se to pokazalo netačnim. Glasanje na samom kraju sjednice Doma o svim tačkama dnevnog reda, prouzrokovalo je to da je tokom rasprava sala Parlamenta poluprazna, i da kada dođe na red glasanje o svemu i svačemu, mnogi zastupnici i ne znaju o čemu se tačno radi i glasaju „onako“, po sjećanju ili kako to vide od nekog drugog zastupnika.

Također, problem je ograničavanje zastupnika da iznesu pitanja i pokrenu inicijative. Na posljednjoj sjednici Predstavničkog doma, više do 20 zastupnika ostalo je uskraćeno za tu priliku, jer „nije bilo vremena“. Ali, zato kada govore ministri ili dugi predstavnici izvršne vlasti, njihovi monolozi idu u beskraj… Kao da zakonodavna vlast odgovara izvršnoj, a ne obratno! Vladi bi trebalo biti jasno da je Parlament iznad Vlade. Glasovima HDZ+Trojka Parlamentu su oduzete i nadležnosti kada je riječ o odluci o privremenom finansiranju, što je nečuveno.

FOTO: USTUPLJENO BOSNAINFO
FOTO: USTUPLJENO BOSNAINFO

Bosnainfo: Ukazujete na brojne društvene anomalije u Bosni i Hercegovini, da li nailazite na razumijevanje i podršku kolega da Vas podrže i da se bar neke inicijative realizuju?

– Od Kluba DF-a u Parlamentu i svojih kolega, kao i kompletnog DF-a, od prvog dana imam potpunu podršku. Također, višestruko mi je iskazivana podrška i od kolega iz drugih stranaka. Oni od kojih nemam podršku su HDZ-a i njihovi politički sateliti, a iskreno, zabrinuo bih se kada bi me oni podržavali. Kada je riječ o nivou Grada Mostara i HN kantona, također imam podršku brojnih vijećnika i zastupnika.

Trebam ovdje istaći da su brojne moje inicijative već prihvaćene i realizovane. Od lokalnog, kantonalnog, entitetskog do državnog nivoa. Nažalost, na svim nivoima u vlasti su i oni koji rade na opstrukciji mojih inicijativa, ali ja ne odustajem! Od strane udruženja i organizacija koje se bave praćenjem rada zastupnika, ocijenjen sam kao jedan od najaktivnijih zastupnika sa 100% realizovanih odgovora prema javnosti i transparentnosti u svom djelovanju.

Bosnainfo: Donja Jablanica i dalje nosi vidljive tragove nakon razornih poplava. Mještani saniraju štete, ali obnova napreduje jako sporo. U isto vrijeme, odgovornost za ovu tragediju, koja je odnijela živote, još uvijek nije utvrđena. Vi ste postavljali ranije pitanja nadležnima, no da li ste u međuvremenu došli do nekih saznanja?

– I danas mi je nepojmljivo da danas, šest mjeseci poslije tragedije u kojoj je poginulo 27 osoba, nemamo nikakve rezultate da li je u sve umiješan i ljudski faktor, kao i da smo evo prije nekoliko dana imali sjednicu na kojoj smo od načelnika i gradonačelnika poplavama pogođenih općina i gradova čuli da još imaju značajnih problem, mnogo toga neriješenog. Mislim da je vodstvo Parlamenta predugo čekalo da sazove sjednicu.  

Odmah nakon katastrofe od 4. oktobra 2024. trebala je biti sazvana vanredna sjednica Parlamenta, gdje smo morali imati tačku dnevnog reda sa informacijom o stanju na područjima pogođenim poplavama, i da mi, izabrani zastupnici, sa svoje strane učinimo ono što je naša obaveza. Prosto je nevjerovatno da je sjednica Parlamenta sazvana 53 dana poslije tragedije! Narod s ugroženih područja čeka već pola godine! Ljudi trebaju konkretnu pomoć, a Parlament i Vlada nisu bili u stanju već duže vrijeme uraditi ono što je odavno trebalo biti urađeno.

FOTO:  BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO
Arhiva

Smatram da su institucije Federacije BiH zakazale. Poražavajuće je da nije izvučena pouka iz poplava iz 2014. godine. Svi navodno govore da žele pomak naprijed, ali pomaka nema. Zato ima prebacivanja odgovornosti. Vlast se slično ponašala i u ranijim nesrećama. Počne priča o tome kakva nam je infrastruktura, koliko se radi na zaštiti prirodnih resursa i sprječavanju posljedica poplava, pa se na tome sve završi. Skupljaju se donacije, pozivaju se međunarodne organizacije da pomognu, priča se o izdvajanju sredstava za saniranje, a nakon toga nema nikakve informacije o tome šta je urađeno. Ponavljam,  2014 godine Bosnu i Hercegovinu su takođe zadesile katastrofalne poplave kada je poginula 21 osoba i štete su bile ogromne.

Kako to da vlast nije iz toga izvukla nikakve pouke, pa da bar napravi sistem upozoravanja?

Pročitajte još

Bosnainfo: Pitali ste i prije četiri mjeseca na sjednici Parlamenta gdje je novac prikupljen nakon tragedije koja je pogodila Jablanicu i još nekoliko bh. općina? – da li imaju evidentirane informacije gdje su vršene uplate, na čije račune, koliko je dosad uopšte Jablanica dobila novca za sanaciju štete?

– Nekoliko mjeseca nakon poplava iz Vlade Federacije BiH tj ministarstava su naveli da „planiraju dodatne aktivnosti, uključujući objavu Javnog poziva za finansiranje infrastrukturnih projekata u područjima pogođenim prirodnim nepogodama“. To su naveli u februaru 2025, a poplave su se dogodile početkom oktobra 2024. I ovo je dokaz tromosti organa vlasti, koju sam i ranije spomenuo.

Prugu nam rekonstruiše turska kompanija i to kao donaciju, kuće za unesrećene grade humanitarne organizacije… Ipak, pohvaljujem načelnika Jablanice Emira Muratovića, koji je, uz druge načelnike, imao zaista jako dobro obraćanje nama, kao federalnim zastupnicima, u Parlamentu, prije nekoliko dana. Svakako, očekujemo konkretne podatke. Čim svi podaci budu kompletirani i dostupni, a odavno su trebali biti, no zbog već spomenute tromosti „nadležnih i odgovornih“ taj posao nije dovršen, potrudit ću se iste prezentirati javnosti.

Bosnainfo: Koja su po vama problemska pitanja koja bi trebala biti u fokusu u Predstavničkom domu Parlamenta Federacije BiH?

– Želim istaći da smo prije dva mjeseca usvojili najveći budžet u historiji Federacije Bosne i Hercegovine, u iznosu višem od 8 milijardi i 200 miliona maraka. Najavljen je prioritet razvoju start-up ekosistema, privlačenju stranih investicija i jačanju kapaciteta malih i srednjih preduzeća kroz fiskalne olakšice i subvencije. No, poučen dosadašnjim iskustvom, nisam baš siguran da će biti tako. Nažalost, novac najčešće ode ondje gdje nije najavljeno.

Kao zastupnik često upozoravam na to. Ono što mi je i kao zastupniku, ali i kao stanovniku Mostara žao jeste taj nemarni odnos prema imovini Federacije BiH. Naime, iako Vlada Federacije BiH posjeduje nekoliko objekata u Mostaru, gdje mogu biti smještene institucije Federacije Bosne i Hercegovine, nažalost, nastavljen je trend zakupljivanja privatnih prostora, te plaćanje zakupnine privatnicima.

Na moje pitanje, kao federalnog zastupnika, upućeno jednoj agenciji Federacije BiH, čije je sjedište u Mostaru, odgovoreno mi je da je agencija MJESEČNO PRIVATNIKU PLAĆALA IZNOS OD 17.992,22 KM. Godinama! Mjesečno po 17.992,22 KM! 

Pročitajte još

U zavisnosti od toga koliko godina je agencija bila tu, pomnožite ove brojeve, i dobit ćete cifru od koje se vrti u glavi.  I sve se to slijeva u džepove privatnika, dok objekti kao što je npr Staklena banka u Mostaru, koju je još prije nekoliko godina kupila Vlada FBiH, zjape neobnovljeni i prazni. Vode li se to „nadležni i odgovorni“ onom pokvarenom logikom: „Ako obnovimo zgradu, nećemo moći više plaćati privatnicima!“?! Iako je novac za obnovu zgrade Staklene banke u Mostaru bio predviđen u jednom od prošlih budžeta Federacije BiH, prijedlog je većina u Parlamentu oborila, a novac “preusmjerila na neke druge značajne projekte“.

Bosnainfo: Na čemu ćete Vi kao zastupnik insistirati u narednom periodu?

– Nemam problem govoriti o bilo kojoj temi. I vjerujem da sam to do sada više puta pokazao u Parlamentu. Aktuelizirao sam brojne probleme. Od ekologije, problema u kulturi, sportu, obrazovanju, poduzetništvu, zapošljavanju podobnih, do najaktuelnijih pitanja vezanih uz korupciju, kao i propuste vlasti.  Svjestan sam da imam veliko povjerenje javnosti i to se svakodnevno trudim opravdati. I pored obaveza u Federalnom parlamentu, često svoje vrijeme i energiju ulažem u ono što bi trebao biti posao nekih drugih nivoa odlučivanja.

Odgovaram na sva pitanja koja mi bilo ko uputi. Moj službeni email je javno dostupan na svim mojih profilima na društvenim mrežama. U stalnoj sam komunikaciji sa svima onima koji to žele, i naravno imaju korektan i profesionalan stav.

Bosnainfo: Posljednja dešavanja u našoj zemlji, Bosnu i Hercegovinu sve više udaljavaju od članstva u Evropskoj uniji ali i stranih investitora. Ovakva situacija može trajati godinama, Vaše mišljenje da li je realno očekivati hapšenje Milorada Dodika, jesu li mirna rješenja moguća – sastav nove koalicije na državnom nivou koja će željeti čuvati suverenitet i teritorijalni integritet države BiH?

– Ovo pitanje je već postalo velika sramota predstavnika na državnom nivou. Ništa više neću reći, sem da kao i većina stanovnika ove zemlje, očekujem da se pokrenu i nešto konkretno urade kada je riječ o državnom udaru kojeg su izveli Milorad Dodik i Skupština bh entiteta RS.