Svijet

SAD spreman finansirati nuklearne projekte u Turskoj

Američke finansijske agencije spremne su podržati nuklearne energetske projekte u Turskoj, posebno male modularne reaktore (SMR), ali čekaju konkretne i održive prijedloge, izjavio je visoki savjetnik američkog State Departmenta.

FOTO: ENERGETIKA-NET.COM/ILUSTRACIJA
FOTO: ENERGETIKA-NET.COM/ILUSTRACIJA
ilustracija

“Čekamo da se pojave projekti kako bismo ih mogli uskladiti s novcem”, rekao je Justin Friedman za Anadolu, na marginama 11. Samita o nuklearnim elektranama, održanog 1. i 2. jula u Istanbulu.

“Finansiranje je spremno, samo nam trebaju dobri projekti”, dodao je Friedman.

Savjetnik je naveo da su američka Izvozno-uvozna banka (EXIM) i Međunarodna finansijska korporacija za razvoj (DFC) već izdale pisma namjere u vrijednosti većoj od 17 milijardi dolara za reaktore u Rumuniji i Poljskoj, a sada razmatraju i mogućnosti u Turskoj.

“Znam da istražuju prilike ovdje u Turskoj, posebno kako bi pomogli da SMR projekti krenu naprijed”, rekao je.

Turska trenutno gradi svoju prvu nuklearnu elektranu, projekat Akkuyu s četiri reaktora na mediteranskoj obali, u partnerstvu s ruskom državnom agencijom Rosatom. Reaktori bi trebali biti pušteni u pogon jedan po jedan svake godine, a po završetku bi trebali pokrivati oko 10 posto potrošnje električne energije u zemlji tokom najmanje 60 godina.

Ankara također planira velike elektrane u Sinopu na obali Crnog mora i u Trakiji, s ciljem da do 2050. godine dostigne ukupno 20 gigavata instaliranog nuklearnog kapaciteta. Paralelno se razmatraju i mali modularni reaktori kao dio dugoročne energetske strategije.

Komentirajući moguću saradnju u oblasti SMR-a, Friedman, koji je bio politički savjetnik u Ambasadi SAD-a u Ankari od 2014. do 2017., izjavio je: “Možemo očekivati prirodnu i organsku saradnju između američkih i turskih kompanija.”

“Turske kompanije već danas isporučuju dijelove, opremu i usluge za nuklearne projekte van Turske”, dodao je.

“Potpuno je prirodno da američke kompanije žele iskoristiti to iskustvo i znanje kada budu razvijale projekte u Turskoj”, rekao je.

Govoreći o širim ciljevima, Friedman je istakao da bi zajednički rad na nuklearnoj energiji mogao dodatno ojačati partnerstvo između dvije zemlje.

Nazvao je trenutnu fazu “uzbudljivim vremenom” za globalni nuklearni sektor, podsjetivši da je američki predsjednik Donald Trump postavio cilj od 400 gigavata nuklearnih kapaciteta u SAD-u do 2050. godine.

“To je vrlo ambiciozan cilj, zbog čega je SAD lider u svijetu”, rekao je.

Dodao je i da Washington vidi nuklearnu saradnju kao ključni stub šireg strateškog partnerstva s Ankarom. “Nuklearna energija je dio toga. Nadamo se da ćemo kroz zajednički rad na ovom polju dodatno proširiti naše partnerstvo.”

Friedman je zaključio da su SAD i Turska “duboki prijatelji i dobri partneri” i izrazio nadu da će se saradnja u nuklearnoj oblasti nastaviti širiti.

“Vidimo želju s obje strane da krenemo naprijed, i sretan sam što sam ovdje dio tog procesa”, rekao je.

Na pitanje o mogućem bilateralnom sporazumu o nuklearnoj energiji, Friedman je odgovorio: “Nadam se dogovoru uskoro. Nadam se da ću biti dio tima koji će ga oblikovati. Ali trenutno o tome ne mogu govoriti.”