Svijet

Rusija optužila Ukrajinu za pokušaj napada na nuklearnu elektranu Kursk

Rusija je u petak optužila Ukrajinu za pokušaj napada na nuklearnu elektranu Kursk tokom noći u, kako je nazvala, aktu "nuklearnog terorizma", nekoliko dana prije nego što čelnik UN-ovog nadzornog tijela za atomsku energiju treba posjetiti tu lokaciju.

Oružje, Ukrajina
FOTO: UNKRIFORM
Ilustracija

Ukrajinsko ministarstvo odbrane nije odmah odgovorilo na zahtjev za komentarom te optužbe, druge koju je Moskva uputila u dva dana.

Nuklearna elektrana nalazi se u regiji Kursk u zapadnoj Rusiji, gdje su bjesnile žestoke borbe otkako su ukrajinske snage pokrenule iznenadni upad 6. augusta, uzvraćajući udarac dok ruske trupe napreduju u istočnoj Ukrajini.

Rusko ministarstvo odbrane objavilo je u priopćenju da su njegove jedinice protuzračne obrane tokom noći oborile tri ukrajinske bespilotne letjelice u regiji Kursk i dodalo je da je osujetilo ukrajinski pokušaj da izvede “teroristički napad” na ruske objekte.

Ruska državna novinska agencija TASS citirala je neimenovani izvor koji je kazao da je dron oboren u blizini skladišta istrošenog nuklearnog goriva u elektrani Kursk. Reuters nije mogao nezavisno potvrditi detalje o navodnom incidentu.

Pročitajte još

TASS je citirao glasnogovornicu ruskog ministarstva vanjskih poslova Mariju Zaharovu koja je izjavila da se radi o “činu nuklearnog terorizma” koji zahtijeva hitnu reakciju nadzornog tijela UN-a, Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA).

Čelnik IAEA-e Rafael Grossi sljedeće bi sedmice trebao posjetiti elektranu. Pozvao je na maksimalnu suzdržanost kako bi se izbjegla nuklearna nesreća.

Ruski predsjednik Vladimir Putin optužio je u četvrtak Ukrajinu za pokušaj napada na postrojenje i kazao da je Moskva obavijestila IAEA. Nije naveo detalje ili dokaze o ukrajinskom napadu.

Ukrajinski upad u Kursk 6. augusta, u kojem su hiljade ukrajinskih vojnika probile rusku granicu, najveći je upad strane sile u Rusiju od Drugog svjetskog rata i Moskva je bila iznenađena.

Kijev je saopćio da je stvorio tampon zonu iz područja koje je Rusija, koja je poslala desetke hiljada vojnika u Ukrajinu 2022., koristila za napade na ciljeve u Ukrajini, prenosi Reuters.

Borbe oko 30 kilometara od nuklearne elektrane bjesne od tada dok se ruske trupe bore da istjeraju ukrajinske vojnike koji su nastojali konsolidirati i proširiti teritorij koji kontroliraju.

Postrojenje ima četiri reaktora, od kojih su dva u funkciji. Izgradnja još dva reaktora započela je 2018.

Ruska državna nuklearna tvrtka Rosenergoatom objavila je u petak da će jedinica broj 4 u elektrani biti isključena iz mreže u nedjelju zbog, kako je nazvala, “planiranog preventivnog održavanja” u trajanju od 59 dana. Rečeno je da će radovi uključivati ​​modernizaciju i produljenje radnog vijeka opreme.