Međutim, za razliku od ranijih slučajeva kada su zapadni vlasnici preuzete imovine bili primorani da je prodaju po sniženoj cijeni, kao što je bio slučaj sa Danone-om ili Carlsberg-om, ovog puta priča ima drugačiji epilog.
Ruski predsjednik Vladimir Putin potpisao je odluku kojom se kompanija Ariston Thermo Rus vraća svom matičnom vlasniku, kao rezultat snažnog lobiranja visokorangiranih italijanskih zvaničnika, naveli su izvori bliski razgovorima za Financial Times.
To je prvi put da preuzimanje neke zapadne kompanije nije završilo prinudnom prodajom.
Sve se to dešava u trenutku kada ruski zvaničnici nagovještavaju da su u toku pripreme za povratak zapadnih firmi na rusko tržište, iako bi to bilo moguće samo pod strogo definisanim uslovima.
„To što ruska vlada šalje poruku da su vrata otvorena, ali uz određene uslove, jeste signal da bi oni koji zakasne sa reakcijom mogli imati problem. Oni žele stvoriti utisak da se radi o izboru: sad ili nikad“, izjavio je jedan zapadni biznismen koji je u redovnom kontaktu sa ruskim zvaničnicima.
Nakon povratka Donalda Trampa u Bijelu kuću došlo je do smanjenja tenzija između Vašingtona i Moskve, što se odmah odrazilo na razmišljanja o budućnosti poslovanja sa Rusijom, iako trenutno nema jasnih dokaza da neka velika zapadna kompanija planira povratak.
Putin je nedavno izjavio da svaka firma koja želi povratak na rusko tržište mora dati obavezne garancije o odgovornom i savjesnom poslovanju, dok je direktor ruskog državnog investicionog fonda Kiril Dmitrijev napomenuo da jedan od uslova može biti i zajedničko poslovanje sa ruskim partnerom.
Inače, preuzimanje i predaja Aristonove filijale Gazpromu izazvalo je bijes u Briselu i Rimu. Premijerka Italije Đorđa Meloni odmah je pozvala ruskog ambasadora na razgovor.
Ariston je firma koja posluje u Rusiji skoro pola vijeka, a od početka je moskovski potez opisan kao „privremen i opoziv“. Ariston je vjerovatno izabran za metu kao odgovor na preuzimanje filijala Gazproma i Rosnjefta u EU.
Međutim, Gazprom se nije najbolje snašao u vođenju Aristona u Rusiji, što je možda dodatno uticalo na odluku Moskve da popusti nakon jakog pritiska iz Rima.
Odluka o vraćanju Aristona, koji zapošljava oko 300 ljudi, potpisana je 26. marta.
„Ariston je pokazao strpljenje i iscrpio sve pravne mogućnosti. Kompanija je takođe jasno izrazila interesovanje za nastavak poslovanja u Rusiji, uz poštovanje sankcija i lokalnog pravnog okvira“, izjavio je jedan italijanski zvaničnik.
Još uvijek nije jasno da li će ovaj potez Moskve biti dovoljan da motiviše druge zapadne firme da razmotre povratak na rusko tržište. Ove sedmice zamjenik ministra finansija Ivan Čebeskov izjavio je da ministarstvo još nije primilo nijedan zahtjev od stranih kompanija koje se nadaju povratku.
Ipak, neke strane firme koje su i dalje pokušavale da napuste rusko tržište sada usporavaju te planove dok ne vide kako će se situacija razvijati, navode upućeni izvori.
Jasno je, međutim, da je gotovo nemoguće očekivati brz povratak normalnim poslovnim odnosima između Zapada i Rusije, naročito za one firme koje su prošle kroz bolan proces povlačenja i morale da prihvate i do 50% manju cijenu imovine.
Danski proizvođač piva Carlsberg je svoju rusku imovinu, procijenjenu na oko milijardu eura, na kraju prodao za oko 300 miliona.
Pored Danone-a, poznate firme koje su izgubile imovinu u sukobu sa ruskom državom uključuju energetske kompanije: finski Fortum, austrijski OMV i njemački Uniper.
U aprilu 2023. Putin je potpisao odluku o preuzimanju kontrole nad ruskom podružnicom Fortuma, koji je upravljao pogonima za proizvodnju struje. Fortum je objavio da odustaje od poslovanja u Rusiji, otpisao tu imovinu i pokrenuo međunarodnu arbitražu.
U istom mjesecu Kremlj je preuzeo i pet elektrana koje je Uniper posjedovao.
OMV je morao da proda 25% udjela u gasnom polju u zapadnom Sibiru.
Loše su prošle i zapadne banke. Moskva je preuzela imovinu italijanskog UniCredita vrijednu 463 miliona eura, Deutsche Bank-a 239 miliona, a Commerzbank-a 94 miliona.
Američki JPMorgan Chase se suočio sa blokadom 440 miliona dolara nakon što ruska VTB banka nije mogla doći do svoje imovine u inostranstvu.