“Tokom posljednje decenije Amerikanci su klevetani, otpuštani, optuživani pa čak i zatvarani samo zato što su izražavali svoja mišljenja”, napisao je Rubio na društvenoj mreži X.
“To danas završava”, dodao je.
Ured je, kako tvrdi Rubio, aktivno ušutkavao i cenzurirao glasove Amerikanaca kojima je trebao služiti.
U članku za “The Federalist”, Rubio je odluku stavio u kontekst širih napora američkog predsjednika Donalda Trumpa da obnovi slobodu govora i poništi industriju dezinformacija.
“Trumpova administracija odbacuje ovaj antiamerički stav. Američki narod ne treba neku opskurnu agenciju koja će ih štititi od laži vršeći pritisak na X da zabrani korisnike ili pokušavajući ugasiti ‘The Federalist”, napisao je Rubio.
Prvobitno osnovan 2011. godine kao Centar za strateške komunikacije protiv terorizma, GEC je preimenovan pod administracijom Baracka Obame, a kasnije je proširen na praćenje strane propagande i dezinformacija. Kritičari su tvrdili da je misija skrenula u unutarnje poslove, što je State Department prethodno demantirao.
GEC je imao budžet od 61 milion dolara i zapošljavao oko 120 radnika, a prestao je s radom u prosincu nakon što je Kongres pod kontrolom republikanaca odbio obnoviti njegovo financiranje.
Ovaj potez dolazi u trenutku kada se Rubio suočava s kritikama zbog ukidanja viza usmjerenih na međunarodne studente uključene u propalestinske proteste ili članke, što izaziva zabrinutost za poštivanje slobode govora i Prvog amandmana Ustava.