Iskopavanja, koja su počela 1984. godine, ranije su otkrila kulturne artefakte iz različitih perioda, uključujući drevnu mezopotamsku civilizaciju, asirsku, Bizantijsko carstvo, Osmansko carstvo i republikansko doba.
Ovogodišnji nalaz je posebno značajan jer potvrđuje historijske zapise u kojima se spominje kasnorimska vojna građevina u Hasankeyfu, koja do sada nije bila fizički locirana.
“Historijski izvori spominju kasnorimsku vojnu strukturu i tvrđavu u Hasankeyfu, ali u prethodnim istraživanjima nije pronađen nikakav trag. Otkopali smo ostatke građevine koja datira iz četvrtog vijeka, za koju se vjeruje da je izgrađena za vrijeme vladavine rimskog cara Konstantina II”, rekao je Erdal.
Naveo je da je tim identifikovao strukturu kroz poređenje veličina kamena i tehnika gradnje sa drugim velikim palatama i zgradama iz istog perioda, uz konsultacije sa stručnjacima za rimsku arhitekturu.
Hasankeyf, koji se nalazi na obalama rijeke Tigris, proglašen je zaštićenim područjem 1981. godine. U njemu se nalazi i bizantijska tvrđava, kao i skoro 6.000 pećina.