Svijet

Revizor: EU finansiranje nevladinih organizacija netransparentno

Europska unija svake godine dodjeljuje milijarde eura nevladinim organizacijama (NVO) bez adekvatnog nadzora nad načinom trošenja sredstava—ili čak provjere da li novac ide stvarnim NVO-ima.

FOTO: BELGA
FOTO: BELGA
Ilustracija

Tako glasi glavni zaključak izvještaja Europskog revizorskog suda (ECA), koji će vjerovatno pojačati političku raspravu o tome kako nevladine organizacije koriste novac iz EU fondova.

Koristeći izraze poput “netransparentno” i “nejasno,” izvještaj zaključuje da cjelokupnom procesu finansiranja NVO-a u EU-u nedostaje jasnoće te poziva na reformu načina dodjele, nadgledanja i objavljivanja grantova.

Sistem finansiranja zahtijeva reforme

“Lažna slika EU finansiranja NVO-a i dalje je zamagljena, jer informacije o finansiranju EU—uključujući lobiranje—nisu pouzdane niti transparentne”, rekla je Laima Andrikiene, članica ECA-a i bivša zastupnica Europske narodne partije (EPP).

Ova kritika pruža dodatne argumente konzervativnim zastupnicima u Europskom parlamentu koji žele reformisati način na koji EU raspodjeljuje sredstva NVO-ima, tvrdeći da nedostaje transparentnosti i da se novac često koristi za lobiranje unutar EU institucija.

Jedno od ključnih pitanja koje se nadvilo nad izvještaj jeste lobiranje: da li NVO-i koriste javna sredstva za utjecaj na donošenje politika EU? I ako to čine, da li je to u skladu s vrijednostima Unije? Prema ECA-u, Europska komisija nije pokazala dovoljno interesa ni transparentnosti po ovom pitanju.

Komisija “nije jasno objavila informacije koje posjeduje o zagovaračkim aktivnostima NVO-a finansiranim iz EU grantova”, navedeno je u izvještaju.

Potrebna poboljšanja u sistemu grantova

Iako je izvještaj u cjelini kritičan, ECA ističe određena poboljšanja u odnosu na posljednju procjenu 2018. godine. Također je zabilježeno da je Komisija izdala smjernice nevladinim organizacijama da EU sredstva ne smiju biti korištena za lobiranje. Međutim, sistem je i dalje “previše nejasan”, istakla je Andrikiene. “Poboljšanja su apsolutno nužna. Ne možemo nastaviti po starom”.

Izvještaj nije pronašao dokaze da su NVO-i koristili EU sredstva na način koji bi kršio zakon ili vrijednosti EU-a, ali je upozorio da je rizik od takvih slučajeva povećan zbog manjka transparentnosti.

Neizvjesna budućnost za NVO sektor

Ovaj izvještaj dolazi u teškom trenutku za nevladin sektor, jer kritike na račun NVO-a koje iznose zatupnici Europskog parlamenta rastu, posebno oko korištenja EU fondova za lobiranje.

Raniji pregovori o sljedećem dugoročnom budžetu EU-a sugerišu moguće smanjenje finansiranja programa za zaštitu okoliša i klimatske akcije, jer se Unija fokusira na odbranu, trgovinu i konkurentnost.

Europski revizorski sud analizirao je finansiranje dodijeljeno 90 nevladinih organizacija u periodu od 2021. do 2023., ukupne vrijednosti 7,4 milijarde eura.

Pročitajte još

ECA je otkrio da Komisija provjerava osnovne zahtjeve transparentnosti, ali “ne provjerava proaktivno usklađenost s EU vrijednostima”, što predstavlja reputacijski rizik za Uniju.

Izvještaj također upozorava da ne postoji pouzdan pregled EU finansiranja dodijeljenog nevladinim organizacijama te da su zabilježeni slučajevi u kojima su se određene organizacije samostalno deklarirale kao NVO, iako to zapravo nisu bile.

Europski revizorski sud preporučio je Komisiji da osigura jasnije definicije statusa nevladinih organizacija, provodi redovne revizije trošenja sredstava i pojača kontrolu nad usklađenošću s EU vrijednostima, prenosi Politico.