Magazin

Republika Mari El: Zemlja posljednjih evropskih pagana (FOTO)

Republika Mari El ili Marijska republika etnička je republika u istočnom dijelu ruske Istočnoevropske nizine, smještena u cenralnom dijelu toka rijeke Volge, javlja Anadolu.

FOTO: AA
FOTO: AA

Smatra se da u njoj žive posljednji pagani Evrope.

Privlači pažnju ugošćavanjem različitih etničkih kultura i očuvanje svoje stotinama godina stare kulture.

Republika Mari El, federalna autonomna oblast, graniči s Kirovskom oblašću na sjeveru i istoku, Republikom Tatarstan na jugoistoku, Čuvašijom na jugozapadu i Nižnji Novgorodskom oblašću na zapadu.

Smještena u centralnom regionu Rusije, zemlja od 23.400 kvadratnih kilometara ima oko 670.000 stanovnika.

U regiji u kojoj žive različite etničke grupe i održavaju svoju kulturnu tradiciju, 45 posto stanovništva čine Rusi, 42 posto su Mari, šest posto Tatari, jedan posto su Čuvaši i Udmurti.

Na lokalnom jeziku riječ “Mari” također znači muškarac, a “El” znači zemlja.

Najvažnija karakteristika regiona, koji je dio ruske historijske i kulturne raznolikosti, među federalnim strukturama u zemlji, je zaštita naroda Mari kao etničke grupe.

Marijska kultura i danas je spoj podjednako zastupljene kršćanske i paganske tradicije i vjerovanja.

Mari su poznati kao “posljednji pagani Evrope”. Narod Mari, koji ima drevno religiozno vjerovanje zasnovano na povezivanju s prirodom više od hiljadu godina, obavlja neke obrede u “svetim šumarcima”.

Narod Mari tokom rituala nudi svoja tradicionalna jela duhovima za koje vjeruju da žive na drveću.

Mari El postaje centar pažnje bogatstvom i prirodnim ljepotama šuma i stepa koje čine više od polovine zemlje.

Region, koji ima bogate vodene resurse sa širokim ravnicama, skoro 700 jezera, više od 400 rijeka, potoka i potoka, ima najčistije rezerve vode u evropskom dijelu Rusije.

Ime Yoshkar Ola, glavni grad Mari El, na lokalnom jeziku znači “crveni grad”. Pretežno crvene zgrade privlače pažnju na ulicama glavnog grada.

FOTO: AA
FOTO: AA
FOTO: AA
FOTO: AA
FOTO: AA
FOTO: AA
FOTO: AA
FOTO: AA

Najvažnija karakteristika koja razlikuje Joškar Oli, koji ove godine slavi 440. godišnjicu postojanja, od ostalih gradova Rusije, je arhitektonska struktura grada u evropskom stilu. U glavnom gradu, gdje se bogata kultura naroda Mari odražava među modernim arhitektonskim strukturama u evropskom stilu, trg krasi grad s mnogim historijskim i jedinstvenim građevinama.

Na obalama rijeke Malaja Kokšaga mogu se vidjeti i zgrade slične onima u poznatom belgijskom Bruggeu i holandskom Amsterdamu.

Spaska i Blagoveščenska kula, slične kulama u Kremljskoj palati u Moskvi, koje se pružaju prema nebu sa obje strane grada, okrenute su jedna prema drugoj, kao da se pozdravljaju.

Blagoveščenska kula služi i kao kulturni centar u kojem se održavaju razne izložbe.

Kao i u mnogim gradovima u Rusiji i u Joškar Oliju postoji Kremlj.

Carekokšajski Kremlj je izgrađen 2009. godine i nosi titulu najmlađeg Kremlja u Rusiji. U objektu se održavaju brojna historijska i kulturna događanja.

Neki simboli kršćanske tradicije nalaze se u arhitektonskim objektima u važnim dijelovima grada.

Turisti su zainteresovani i za kulturna dobra u regiji Kozmodemyansk, koja se nalazi na obalama rijeke Volge na jugoistoku zemlje.

Posebno se dvorac Šeremetjev, sa svojom 200-godišnjom historijom, naziva biserom regiona. Dvorac kombinuje sve naizgled nespojive arhitektonske stilove, kao što su neogotika, gotika, staroruski, romanski i barokni.

U etnokulturnim objektima koji se nalaze u selu Shorunja, zapadno od Joškar Ole, upoznaju se sa životom, kulturom, lokalnom odjećom, kuhinjom i rukotvorinama naroda Mari u prošlim stoljećima.