Nakon tri decenije od rata u Bosni i Hercegovini i presuđenog genocida u Srebrenici, ambasador naglašava da je put ka pomirenju dug i često težak i da se moraju cijeniti koraci koji su već učinjeni.
– Oni možda nisu uvijek vidljivi na prvi pogled, ali postoje i vrijedi ih prepoznavati – rekao je amabasador.
Zakoni u BiH na različitim nivoima se usklađuju kako bi civilne žrtve rata dobile pravnu i institucionalnu podršku.
Djeca rođena kao posljedica ratnog silovanja prvi put su zakonski prepoznata kao civilne žrtve rata, što je važan, iako bolan, prvi korak ka pravdi.
– Za istinski oporavak BiH moramo priznati prošlost, odati počast i pokazati poštovanje prema nevinim žrtvama, prepoznati patnju svih i odlučno odbaciti svaki pokušaj negiranja ili veličanja počinjenih zločina – kazao je ambasador.
Pravda nije samo pitanje zakona, ona je i moralna, društvena i historijska obaveza, a civilno društvo hrabro predvodi ovu agendu, a država ima ključnu ulogu u osiguranju trajnog mira.
Poručije da samo kroz istinu, empatiju i zajednički trud možemo graditi budućnost u kojoj će BiH niti dom jednakih prilika, mira i dostojanstva za sve njene građane i građanke.
Ujedinjeno Kraljevstvo ostaje snažan partner BiH na njenom eroatlanskom putu, podržavajući pomirenje i dobrosusjedske odnose – temelje stabilnosti u zemlji i regionu, poručio je amabasador Rielly u intervjuu za Dnevni Avaz.