Region

Brkić na Dubrovnik Forumu: Zelena tranzicija je strateška nužnost za BiH

Zamjenik ministra vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Josip Brkić kazao je, prilikom sudjelovanja na 19. međunarodnoj konferenciji Dubrovnik Forum, da BiH zelenu tranziciju vidi kao stratešku nužnost i razvojnu priliku te poručio da naša zemlja želi biti regionalni energetski konektor i pouzdan partner u jačanju evropske energetske sigurnosti.

FOTO: MVP BIH
FOTO: MVP BIH

Ovogodišnji Dubrovnik Forum, koji se 26. i 27. lipnja održava u istoimenom gradu pod nazivom “Doba multipolarnosti: puno smjerova, jedna budućnost”, okupio je visoke dužnosnike, predstavnike međunarodnih organizacija, akademske zajednice, civilnog društva i poslovnog sektora iz različitih dijelova svijeta.

U okviru prvog dana Foruma Brkić je sudjelovao na panelu “Energetska konkurencija u multipolarnom svijetu: Kako ojačati europski suverenitet i otpornost”, posvećenom izazovima energetske sigurnosti, zelenoj tranziciji i jačanju otpornosti Europe u složenom geopolitičkom okruženju.

Tijekom diskusije istaknuo je da su klimatske promjene, energetska sigurnost i održivi razvoj postali ključni čimbenici gospodarskog prosperiteta, društvene stabilnosti i međunarodne suradnje te naglasio da BiH zelenu tranziciju promatra kao stratešku nužnost i razvojnu priliku za modernizaciju gospodarstva.

Naglasio je da BiH raspolaže značajnim potencijalima u području hidroenergije, solarne energije, energije vjetra i geotermalnih izvora te da želi biti aktivan sudionik europske energetske sigurnosti i pouzdan partner u procesu energetske tranzicije.

Između ostalog, govoreći o aktualnim globalnim izazovima, ukazao je na to da Europa može dodatno ojačati svoj energetski suverenitet kroz diverzifikaciju izvora i pravaca opskrbe, ubrzana ulaganja u obnovljive izvore energije, razvoj elektroenergetskih mreža, skladišnih kapaciteta te jačanje prekogranične energetske povezanosti.

Posebice je istaknuo značaj regionalnih i međuregionalnih energetskih partnerstava te naglasio da Bosna i Hercegovina europska energetska partnerstva vidi kao priliku za diverzifikaciju opskrbnih pravaca i izvora energije, jačanje infrastrukturne povezanosti i razvoj domaćih energetskih kapaciteta.

Brkić je na koncu zaključio da BiH želi biti regionalni energetski konektor i aktivan sudionik europskih energetskih koridora, a ne samo tranzitni prostor, te da regionalna partnerstva predstavljaju jedan od ključnih alata za jačanje energetskog suvereniteta, stabilnosti i prosperiteta cijele regije.

Na marginama Dubrovnik Foruma zamjenik ministra Brkić sastao se sa zamjenikom ministra vanjskih poslova Republike Armenije Mnatsakanom Safaryanom. Razgovarali su o bilateralnim odnosima dvije zemlje, mogućnostima njihovog unaprjeđenja, kao i suradnji na multilateralnom planu te aktualnim geopolitičkim okolnostima, saopćeno je iz Ministarstva vanjskih poslova BiH.