Ekonomija

Rast cijena u regionu: Srbija i Hrvatska sa najvećom stopom inflacije, slijedi ih Bosna i Hercegovina

Najveći rast cijena na godišnjem nivou u regionu imale su Srbija i Hrvatska, a najmanji Slovenija, pokazuje analiza postala Bosnainfo o stanju inflacije, odnosno porastu potrošačkih cijena.

FOTO: PIXABAY
FOTO: PIXABAY

Tako je Srbija prema posljednjim statističkim podacima rekorder u regionu sa inflacijom od 4,4 posto.

Kako je navedeno iz Agencije za statistiku Srbije cijene proizvoda i usluga lične potrošnje u martu 2025. godine, u odnosu na februar 2025. godine, u prosjeku su više za 0,1 posto.

Potrošačke cijene u martu 2025. godine, u poređenju sa istim mjesecom prethodne godine, povećane su za 4,4 posto, dok su u poređenju sa decembrom 2024. godine povećane za 1,2 posto, u prosjeku.

Godišnja stopa inflacije u Hrvatskoj je 3,7 posto i ponovno je došlo do njenog rasta.

Naime, stopa inflacije do kraja 2024. godine spustila se na rekordno niskih 1,6 posto, ali je početkom ove godine ponovno došlo do njenog porasta i to za 2,1 posto.

Istovremeno godišnja stopa inflacije u Bosni i Hercegovini registrovana je na 3,3 posto. Time je Bosna i Hercegovina iako ne u vrhu u regionu kada je u pitanju stopa porasta potrošačkih cijena, ali je i dalje sa veoma visokim nivoom pd više od tri posto.

Identičnu stopu inflacije, odnosno porasta potrošačkih cijena imaju Crna Gora i Sjeverna Makedonija od po 2,7 posto.

Tako se iz Agencije za statistiku Crne Gore navodi da su cijene proizvoda i usluga lične potrošnje, mjerene indeksom potrošačkih cijena, u martu 2025. godine u odnosu na februar 2025. godine u prosjeku više za 0,3 posto. Potrošačke cijene u martu 2025. u odnosu na isti mjesec prethodne godine, u prosjeku su više za 2,6 posto. Potrošačke cijene u periodu januar-mart 2025. godine, u poređenju sa istim periodom prethodne godine, u prosjeku su više za 2,7 posto.

Najmanju stopu inflacije u regionu ima Slovenija i to 2 posto.

No, interesantno je da je kao i u slučaju Hrvatske i u Sloveniji došlo do povećanja potrošačkih cijena u prvom kvartalu (tromjesječje) ove godine u odnosu na posljednji kvartal prošle godine. Naime, tada je stopa inflacije bila oko 1,7 do 1,9 posto.

No, Slovenija je u oktobru prošle godine primjerice imala stopu inflacije od 0 posto, pa su sve ono što se dešavalo kasnijih mjeseci ipak građani osjetili bez obzira što se radi o minimalnom povećanju cijena do 2 posto.