Svijet

Raseljeni Palestinci suočavaju se sa zdravstvenom krizom zbog otpadnih voda u Pojasu Gaze

Raseljeni Palestinci, koji žive u šatorima, suočavaju se sa ozbiljnim zdravstvenim problemima zbog otpadnih voda u Deir al-Balahu, u centralnom dijelu Pojasa Gaze.

FOTO: ANADOLIJA
FOTO: ANADOLIJA

Pored izraelskih napada i gladi sa kojom se Palestinci suočavaju, problem im prave i bolesti koje se javljaju zbog loših uslova u kojim žive.

Nakon izraelske vojne operacije u gradu Rafah, Deir al-Balah je jedan od gradova u kojem se nalazi najveći broj raseljenih Palestinaca. Stanovnici Pojasa Gaze raseljeni zbog uništavanja infrastrukture uzrokovanog izraelskim napadima sada se suočavaju sa širenjem bolesti, posebno kožnih među odraslima i djecom, zbog otpadnih voda koje su preplavile njihove šatore.

Ozbiljna zdravstvena kriza je u porastu kao posljedica toga što se stotine hiljada raseljenih stanovnika Pojasa Gaze sklanjaju u isto područje.

Žena iz Gaze, Um Al-Abd Ba’loosha, rekla je za Anadolu da su migrirali iz Rafaha, ali su se suočili sa veoma teškim uslovima.

Navela je da su otpadne vode ulazile u šatore u kojim borave.

“Situacija u oblasti Tahlije je izuzetno loša, sve je prljavo i puno otpadnih voda. Djeca su najviše pogođena ovom situacijom jer se kreću po području koje je prljavo. Ovo je najgore područje u kojem smo ikada živjeli. Živimo u šatorima tik uz kanalizaciju, pa se ona ponekad sliva u šatore”, rekla je Um.

Djevojčica Sonia Al-Eila izjavila je da ne mogu spavati zbog muha.

Ibrahim Al-Eila je rekao da su zbog prljavštine oko njih u izuzetno opasnoj zdravstvenoj situaciji, a posebno trudnice teško podnose neugodan miris.

Abu Mahmoud je naveo da djeca imaju stomačne tegobe i dijareju, ali ne mogu ih liječeiti zbog nedostatka lijekova.

Raseljeni stanovnici Pojasa Gaze pozivaju vlasti i međunarodne organizacije da pronađu rješenje za opasnost od otpadnih voda koja ugrožava njihove i živote njihove djece.

Agencija UN-a za palestinske izbjeglice (UNRWA) je 13. juna upozorila na “katastrofalne” ekološke i zdravstvene rizike u Pojasu Gaze usred gomilanja otpada u naseljenim područjima u palestinskoj enklavi.

“Od 9. juna, preko 330.000 tona otpada nakupilo se u naseljenim područjima širom Gaze ili blizu njih, što predstavlja katastrofalne rizike za okoliš i zdravlje”, navedeno je iz UNRWA.