Zasjedanju Predstavničkog doma prethodila je sjednica Komisije za saobraćaj i komunikacije. Dobili ste odgovor Pravobranilaštva Bosne i Hercegovine na zaključak s 26. sjednice Komisije u vezi sa arbitražnim postupkom u predmetu “Viaduct”. Ima li rješenja za ovaj problem?
Danas imamo dvije tačke koje su vezane za ovaj i naredne slučajeve na kojim će se definisati jednostavniji način plaćanja. Radi se o tome da ko god je tužio državu dobio je presude. Očigledno to pokazuje da Pravobranilaštvo i oni koji su zaduženi za presude ne vode računa o državi i njenoj imovini.
Predstavnički dom danas je trebao da razmatra Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o bezbjednosti saobraćaja na putevima u BiH u drugom čitanju, koji se odnosi na jasnije definisanje i oštrije kažnjavanje bahate vožnje. Neki kažu – i aktuelni zakon je dobar, ali se slabo primjenjuje?
Radi se o drastičnijim kaznama. Kolege iz RS-a su već problematizovali ovaj prijedlog. Mislim da se treba pokušati sa nekim drastičnijim kaznama uvesti kakav-takav red.
Na predloženom dnevnom redu bio je i Prijedlog zakona o izmjeni Zakona o Javnom radio-televizijskom sistemu BiH (BHRT) po hitnom postupku, koji je predložio poslanik Jasmin Imamović, a po kojem bi članovi Upravnog odbora BHRT-a primali mjesečnu naknadu u visini od dvije, umjesto tri minimalne plate u entitetu iz kojeg dolaze. Kad smo kod BHRT-a, Parlamentarnoj skupštini BiH upućene su rangliste kandidata za članove Upravnog odbora BHRT. Kada je riječ o kandidatima iz reda Srba na listi je šest kandidata, a prvorangirana je Radmila Bojanić koja je pod sankcijama Sjedinjenih Američkih Država, kao jedan od rukovodilaca firmi koje se povezuju s porodicom Dodik. Je li prihvatljivo da neko sa američke “crne liste” sjedi u UO BHRT-a?
Mene ne bi iznenadilo da kolege iz “Trojke” sada budu jako principijelni na ovom pitanju iako su ranije imenovali osobe sa “crne liste”. Valjda su izvukli pouke. Nažalost, ta trakavica sa BHRT-om traje jako dugo. Još jedan otuđeni centar moći s kojim niko ne upravlja. Jedan od prijedloga na Komisiji je bio da BHRT ide na budžet i da se tako riješi problem finansiranja. Mislim da nije problem novca nego volje. Rješenja iz EU podrazumijevaju da su javni servisi na budžetu.
Deset stranaka potpisalo tzv. Platformu za mir i EU. Koji je potencijal ovog dokumenta?
Oni nemaju većini ni u jednom domu državnog parlamenta. To jeste namijenjeno nekoj vrsti pritiska na HDZ, ali i na međunarodnu zajednicu i OHR, iako oni ne mogu intervenisati po Ustavu BiH. Ovo je pranje od loših odluka. Situacija je najrizičnija za kolege iz opozicije RS-a. Mogu biti pukovnik ili pokojnik, vidjet ćemo kako će se to riješiti.
SDA podržala, ali ne i potpisala Platformu. Zašto?
Mi smo načelno da se odblokiraju institucije.