U Javnoj ustanovi Dom zdravlja Kantona Sarajevo (DZKS) ne stišava se bura oko rada nedjeljom jer radnici smatraju da je nezakonit.
Predsjednik sindikata radnika u zdravstvu Kantona Sarajevo Senad Sadiković kaže da se još čeka službeni nalaz inspekcije, nakon čega će pozvati uposlene u toj ustanovi da prestanu raditi nedjeljom jer, prema njegovim riječima, nigdje ne postoji odluka u kojoj piše da to trebaju činiti.
Sadiković dodaje da je Ministarstvo zdravstva KS, zajedno sa v. d. menadžmenta Doma zdravlja, pokrenulo inicijativu izmjene postojećeg Pravilnika o radu na način da se uposlenicima nametne obavezan rad nedjeljom bez da su osigurali novac da se to i plati.
Sindikat radnika u zdravstvu nema ništa protiv da nedjelja bude radni dan, ali samo ako će se to uposlenicima adekvatno platiti – ističe Sadiković.
Poenta donošenja novog pravilnika o radnom vremenu u javnim zdravstvenim ustanovama nije nikakvo uređivanje zdravstvenog sistema u KS, kaže Jasmin Avdović, predsjednik Osnovne sindikalne organizacije (OSO) Doma zdravlja KS.
Dodatna sredstva
Njegov jedini cilj je da se domovima zdravlja nametnu radna nedjelja i redovan rad subotom, što, kako tvrdi Avdović, nije praksa nigdje u Federaciji BiH.
U dosadašnjem Pravilniku o radnom vremenu u javnim zdravstvenim ustanovama, koji je donesen u augustu 2021, a kojeg komore iz oblasti zdravstva smatraju nezakonitim, jer prilikom njegovog donošenja od njih nije zatraženo zakonom obavezujuće mišljenje, pisalo je da je rad u domovima zdravlja subotom i nedjeljom – neradni.
Zbog toga Zavod zdravstvenog osiguranja KS nije prebacivao novac u tu svrhu jer za to nisu imali pravni osnov. Međutim, to domove zdravlja godišnje košta nešto manje od milion KM, kao ustanovu koja to ne treba plaćati iz svojih sredstava, jer se finansiranje rada izričito vrši iz Fonda Zavoda zdravstvenog osiguranja KS – pojašnjava Avdović.
Međutim, u dopisu kojeg je Ministarstvo zdravstva proslijedilo komorama, navedeno je da novi pravilnik ne iziskuje njihova dodatna sredstva što je, prema riječima Avdovića, neistina.
Ministarstvo zdravstva ima svoj budžet za stvari koje su u vezi s njihovim radom i koje nemaju veza sa finansiranjem javnih zdravstvenih ustanova. Osim što su izrekli neistinu, to sve kojih se to tiče, dovodi u zabludu da dodatna sredstva nisu potrebna. Itekako su potrebna i to u iznosu od skoro milion KM – naglašava Avdović i dodaje da su Sindikat i ustanova u nekoliko navrata predavali zahtjeve Ministarstvu i Zavodu da se finansiranje rada nedjeljom riješi.
Stav komora
Avdović kaže da je stav tri federalne komore da pravilnik nije, a morao bi biti usklađen sa dozvoljenim brojem radnih sati, normativima kadrovskog opterećenja i pravednom raspodjelom radnog vremena.
– Rad vikendom, posebno nedjeljom, mora biti jasno definisan i to: brojem timova i objekata gdje će se rad vršiti, ukupnim brojem potrebnih izvršilaca i finansijskom konstrukcijom i planom finansiranja iz sredstava Zavoda zdravstvenog osiguranja, a nikako iz budžeta Ministarstva zdravstva. To uključuje i naknade za rad vikendom pri čemu se mora osigurati uvećanje satnice od minimalno sto posto.
Stav komora je i da se rad vikendom ravnomjerno rasporedi među uposlenicima, a pauza produži u plaćeno radno vrijeme, te da se nakon svaka četiri radna sata doda pauza od 10 minuta, jer zdravstveni radnici rade sa živim ljudima i naše greške se ne mogu reciklirati.
Također, radno vrijeme sa pacijentima mora biti definisano i odvojeno od administrativnog rada, što znači, ako radno vrijeme ustanove počinje u 7.30 sati ujutro, rad sa pacijentima treba početi u osam sati – kazao je Avdović za Faktor.