Iz tih razloga, kao što je bilo očekivano, nastavlja se strategijska operacija stvaranja nepodnošljivih uvjeta za život civilnog stanovništva slobodnog dijela Ukrajine. To su dokazali i posljednji ruski masovni udari po ukrajinskoj kritičnoj infrastrukturi, uključujući i najdalje regije na Karpatima.
U napadu koji je trajao 20 sati, s petka na subotu, ukrajinska služba zračnog motrenja detektirala je 287 ruskih napadačkih sredstava iz zraka. Prema lokalnim podacima teroristički paket uključivao je 94 rakete, krstareće i balističke, te 193 bespilotne letjelice. Ukrajinski PZO ukupno je uništio 81 od 87 detektiranih krstarećih raketa, što znači da su uspješno presreli nevjerojatnih 93 posto raketa.
Mala, ali ubojita flota ukrajinskih F-16U presretanju krilatih raketa H-101, H-55SM, Kalibr i Iskander-K, jednu od ključnih uloga imala je mala, ali ubojita flota ukrajinskih F-16. Djelujući na zapadu zemlje, izvan dosega ruskog PZO sustava i raketa velikog dometa, šesnaestice su demonstrirale uspješnost njihova Westinghouse AN/APG-66 “look-down/shoot-down” radara u presretanju nisko letećih ciljeva.
Nažalost, takav učinak nije postignut u slučaju presretanja balističkih projektila. Od ukupno sedam detektiranih, samo je jedna raketa ove vrste neutralizirana. Ovo je očekivani rezultat. Ukrajina ima svega četiri operativne baterije sposobne za presretanje taktičkih balističkih projektila. Rusi su toga svjesni i napadaju ciljeve izvan zona uništenja američkog MIM-104 Patriot i francusko-talijanskog SAMP/T.
Međutim, vrlo je simptomatičan način neutralizacije djelovanja bespilotnih letjelica kategorije Shahed-136, odnosno ruske inačice Geran-2. Od ukupno 193 lansirana drona kamikaza, njih 185 nije stiglo do željenog cilja. Vatrom je oboreno njih 80, dok je aktivnim elektroničkim protumjerama sa zadane putanje skrenuto 105 dronova, od koji se pet vratilo u Rusiju i jedan završio u Bjelorusiji.
Viša razina elektroničkog ratovanjaOčigledno je da su Ukrajinci dostigli znatno višu razinu elektroničkog ratovanja. To je očito sada postao dominantan način u borbi protiv ruskih dronova kamikaza velikog dometa. Kako je to moguće? Iako su Rusi znatno modificirali iranske dronove Shahed-136, ruska vojska koristi relativno primitivne letjelice vrlo niske cijene proizvodnje. Iz tih razloga moguća je njihova masovna produkcija.
Ruska namjenska industrija do rujna 2024. godine isporučila je 6000 komada dronova kamikaza drugog dometa. Proizvodnja ruske verzije drona Shahed-136, pod nazivom Geran-2, bazirana je i u Tatarstanu, 1300 kilometara od fronta. U gradu Jelabuga, tvornici Alabuga Special Economic Zone, dostigla je godišnju proizvodnju od 4700 dronova, godinu dana prije planiranog roka.
Zamjena američkog GPS-a s ruskim GLONASS satelitskim navigacijskim sustavom osnovna je modifikacija vezana uz navigaciju. Također, ugrađeni su i novi satelitski navigacijski moduli, kao i antena otporna na ometanje. Kao posljedica, cijena proizvodnje dvaput je veća od očekivane i sad iznosi 80.000 američkih dolara po komadu. Relativno primitivni inicijalni navigacijski sustav (INS), koji se nalazi u dronu Geran-2, ne može osigurati preciznu navigaciju. Također, u dronu ne postoji sustav autonomnog završnog navođenja prema cilju. Iz tih razloga satelitska navigacija osnovno je sredstvo putem kojega dronovi Geran-2 ostvaruju precizne pogotke.
Kijev šalje lažne signale ruskim dronovimaSlab satelitski signal vrlo je podložan klasičnom ometanju koje za posljedicu ima gubitak preciznih navigacijskih sposobnosti. Šum ometača nadjača satelitski signal i let se nastavlja prema podacima iz INS-a, čija preciznost s protokom vremena opada.
Drugi način elektroničkog ratovanja protiv dronova ove kategorije je lažiranje satelitskog signala, poznato pod nazivom “GPS spoofing”. Kreira se lažni satelitski signal koji uključuje namjerno oponašanje oblika prijenosa sa satelita, navodeći prijemnik na dronu da povjeruje kako su mu poslane informacije. Postupnim slanjem prvo točnih, a zatim lažnih informacija dron se polako skreće s prave putanje.
Budući da su Ukrajinci došli u posjed mnogih primjeraka iranskog Shahed-136 i ruske verzije Geran-2, mogli su dobro proučiti tehnička i softverska rješenja zaštite od „spoofinga“ i razviti adekvatan aktivan način elektroničkog ratovanja. Iako nema dokaza, u toj domeni sigurno su dobili pomoć od saveznika vrlo zainteresiranih za razvoj i testiranje aktivnih elektroničkih protumjera protiv dronova koje koristi Iran i Rusija. Dakle, iako su prvo uvezli 6000 dronova iz Irana, a zatim ostvarili samostalnu proizvodnju iste količine dronova Shahed-136, odnosno Geran-2, na kraju nisu ostvarili strategijsku prevagu.
Ukrajincima na ruku idu dvije činjeniceS druge strane, Ukrajina je samostalno u prvih 11 mjeseci ove godine uspjela isporučiti 1,2 milijuna dronova, uključujući 6000 komada besposadnih letjelica dugog dometa kao što je An-196 Liutyi. Međutim, za razliku od ruskih, ukrajinski napadi dugog dometa ostvaruju znatno veće učinke u odnosu na utrošena sredstva.
Ne ulazeći u kvalitete pojedinačnih letjelica, Ukrajincima na ruku idu dvije činjenice. Ciljevi unutar Ruske Federacije raspršeni su na mnogo širem teritoriju koji je gotovo nemoguće uspješno nadzirati i braniti od napada s malih visina. Drugi razlog je mnogo veći broj “mekih” ciljeva koji stoje na raspolaganju ukrajinskim planerima napada. Brojne rafinerije i skladišta nafte, plinske instalacije i nezaštićena skladišta streljiva unosni su ciljevi za dronove s relativno malom bojevom glavom i udarnom kinetičkom energijom.
Kumulativni učinak planiranih udara ukrajinskih bespilotnih letjelica na ruske rafinerije nafte i skladišta, koji su se dogodili u proljeće 2024. godine, imaju efekt kao dvije godine sankcija. Također, razorni napadi na strategijska skladišta streljiva smanjili su ruski intenzitet upotrebe topničkog streljiva za gotovo 50 posto.
Rusija dominira s balističkim projektilimaVojska Ruske Federacije još uvijek apsolutno dominira s taktičkim balističkim projektilima kao i u krstarećim raketama. I pored ozbiljnih pokušaja, Ukrajina nije uspjela uspostaviti serijsku proizvodnju balističkih projektila niti je dostigla značajnu proizvodnju krstarećih raketa. U tom pogledu još su u defenzivnom modu, vrlo uspješnom kada se radi o ruskim krstarećim raketama, a mnogo slabijem kad su u pitanju balistički projektili.
U pogledu raspoloživosti dronova dugog dometa tu je dostignut numerički balans, s time da ukrajinske bespilotne letjelice ostvaruju mnogo veći razarajući učinak u odnosu na uložena sredstva.
U posljednjem napadu polovica stanovnika Ukrajine ostala je bez struje i bez grijanja na početku zime. Ovaj način masovnog terora Moskva pokušava opravdati stalnim izmišljanjem razloga. Međutim, ne postoji opravdanje za ovu vrstu ratnog zločina.
Piše: Goran REDŽEPOVIĆ (Telegram)