Od njegovog imena napravljen je glagol. “Propustili ste najnoviji viralni fenomen? Samo ga ’jutjubujte’.” Život u 21. veku bez YouTubea djeluje nezamislivo, zar ne?
A sve je počelo kao neobična ideja trojice bivših radnika PayPala – Džaveda Karima, Čeda Herlija i Stiva Čena – koji su aktivirali svoj domen na Dan zaljubljenih 2005. godine, ne znajući tačno u kojem će smjeru sve to da krene, piše “DW”.
Na dodjeli diploma na Univerzitetu Ilanoj 2007, Džaved Karim, inače rođen u Njemačkoj, objasnio je: “Nismo znali ni kako da opišemo naš novi proizvod. Da bismo privukli pažnju, jednostavno smo rekli da je to nova vrsta stranice za upoznavanje. Čak smo imali i slogan: ’Uključi se, spoji se’.“
Ali, za njihovu stranicu niko u SAD nije pokazao interesovanje. Nisu pomogli čak ni oglasi specijalizovanim časopisima u Las Vegasu i Los Anđelesu, gdje su ženama nudili 20 dolara da postave svoje video-snimke na sajt, nisu uspjeli.
Promijenili su smjer kada su uočili da korisnici umjesto toga postavljaju video-snimke pasa, sa odmora i slične sadržaje. “To nam se učinilo veoma zanimljivo. Rekli smo sebi: ’Zašto ne bismo pustili korisnike da sami definišu YouTube?’ Do juna smo potpuno redizajnirali stranicu, učinivši je otvorenijom za mnoge sadržaje. I to je upalilo.“
Već u prvoj godini postojanja, YouTube je privukao korisnike širom svijeta zahvaljujući jednostavnom interfejsu i novitetu koji je omogućio svima da postanu kreatori sadržaja – sve što im je bilo potrebno bio je korisnički nalog i kamera. Štaviše, korisnici su mogli da “lajkuju, komentarišu ili se pretplate”, a sadržaji su se nizali. Tako je stvoreno inkluzivno, interaktivno iskustvo.
U novembru 2006, Google je prepoznao potencijal stranice i kupio YouTube za 1.65 milijardi dolara u dionicama.
Prema legendi o nastanku YouTubea, Karim je došao na ideju o kodiranju veb-stranice za dijeljenje kućnih video-snimaka, nakon što je 2004. bezuspješno tražio snimke dva potpuno različita događaja.
U februaru te godine, ozloglašeni “Nipplegate-incident” tokom Superboula u SAD, kada je pjevačici Dženet Džekson tokom nastupa s Džastinom Timberlejkom skliznuo dio odjeće, izazvao je ogromno interesovanje za video-klipove. U decembru iste godine, razorni cunami u Indijskom okeanu natjerao je ljude širom svijeta da očajnički traže i dijele video-snimke katastrofe.
Danas se na YouTubeu svakog minuta postavi više od 500 sati sadržaja.
Platforma je postala dom viralnih video-snimaka, koji su ostavili neizbrisiv trag u globalnoj kulturi – bilo da je riječ o nevinom šarmu “Charlie Bit My Finger” ili zaraznoj energiji hit “Gangnam Style” južnokorejskog pjevača Psaja iz 2012. godine. Ovaj posljednji bio je ujedno i prvi video koji je dostigao milijardu pregleda, a pokazao je ujedno i sposobnost YouTubea da prevaziđe kulturne i jezičke barijere.
Video “Ja u zoološkom vrtu” (eng. “Me at the zoo”) zvanično je prvi snimak postavljen na YouTube prije 20 godina, 23. aprila 2005. Traje 19 sekundi i prikazuje Džaveda Karima kako stoji ispred ograđenog prostora sa slonovima u zoološkom vrtu San Dijega, prenosi “N1“.