“Kada se zbroje carine uvedene ranije ove godine s onima koje su još na snazi iz prvog Trumpovog mandata, svi kineski proizvodi sada će biti opterećeni s više od 50% uvoznih nameta, a neki bi mogli dosegnuti i 70%.
Takve razine carina u praksi čine trgovinu s Amerikom gotovo nemogućom za veliku većinu kineskih poduzeća”, piše SkyNews.
“S obzirom na to da izvoz čini oko 20% kineskog BDP-a, a trgovina sa SAD-om otprilike 15% tog izvoza, učinak će biti ogroman i široko rasprostranjen.
Stručnjaci već predviđaju gubitak milijuna radnih mjesta, propast brojnih malih poduzeća koja čine složene kineske opskrbne lance, a vrlo je vjerojatno da Kina neće dosegnuti cilj rasta BDP-a od oko 5%, prenosi Index.hr.
Za zemlju koja se već bori s usporavanjem gospodarstva i visokom nezaposlenošću, to predstavlja ozbiljan izazov”, dodaju.
Posebno iznenađuje što su mete carina i manja jugoistočnoazijska gospodarstva.
Recipročne carine od 46% na Vijetnam, 49% na Kambodžu i 36% na Tajland ne samo da su katastrofalne za ta gospodarstva s nižim prihodima, nego također predstavljaju prepreku kineskim tvrtkama koje su u posljednje vrijeme selile proizvodnju u te zemlje kako bi izbjegle američke carine – čak su i zaobilazna rješenja sada onemogućena, piše Reuters.
Utjecaj na širu azijsku regiju odmah se osjetio na tržištima koja su otvorila s padom, a terminske burze bilježe značajne gubitke. Glavna regionalna gospodarstva – Japan, Južna Koreja i Indonezija – također su teško pogođena.
Iza kulisa gotovo sigurno traju intenzivni pregovori, ali Kina će morati pokazati da će odgovoriti. Njihovo Ministarstvo trgovine to je već najavilo u svojoj izjavi. Pitanje je kada će i koliko snažno Kina reagirati, zaključuje Reuters.