Gradovi se ocjenjuju prema upravljanju i građanskom angažmanu, gospodarstvu, zdravstvu, okolišu i mobilnosti sve s ciljem procjene koliko su njihovi stanovnici zadovoljni.
“Grad duboko predan održivosti okoliša”
A ovogodišnji pobjednik? Kopenhagen.
Danska prijestolnica je, prema objašnjenju indeksa, “vitalno središte kulture, upravljanja i gospodarske aktivnosti”. Na indeksu je osvojila impresivnih 1039 bodova sreće, što ju je smjestilo na sam vrh ljestvice. Grad je “duboko predan održivosti okoliša”, a 69 posto prometa odvija se na ekološki prihvatljiv način.
Kopenhagen se može pohvaliti i vlastitim Muzejom sreće. Taj “mali muzej o velikim stvarima u životu” posjetiteljima objašnjava zašto je Danska među najsretnijim zemljama svijeta.
Na drugom mjestu Zürich, na trećem Singapur
Drugo mjesto zauzeo je Zürich s ukupno 993 boda. Najveći švicarski grad poznat je po svojoj gospodarskoj snazi, visokoj kvaliteti života i predanosti održivosti. Grad nudi brojne ekološki prihvatljive opcije prijevoza, snažne inicijative za obnovljive izvore energije i kvalitetan zdravstveni sustav.
Najbolje plasirani grad izvan Europe je Singapur, koji je s ukupno 979 bodova zauzeo treće mjesto na popisu. Visoko je ocijenjen zahvaljujući “svjetski poznatim sveučilištima”, visokoj razini građanskog angažmana i iznimno niskoj stopi nezaposlenosti.
Još jedan danski grad, Aarhus, zauzeo je četvrto mjesto s 958 bodova. Kao drugi najveći grad u zemlji, Aarhus ima “snažno gospodarstvo” i visoku razinu građanskog angažmana. Top pet zatvara Antwerpen u Belgiji s 956 bodova, koji je tako prestigao Seul na šestom mjestu (942 boda).
London, New York
London, najbolje plasirani grad iz Ujedinjenog Kraljevstva, nije ušao u prvih 20, već se smjestio na 31. mjesto. Ipak, zabilježio je visokih 842 boda i pohvale za svoju “opsežnu i učinkovitu mrežu javnog prijevoza”. U poretku je nešto niže zbog visoke stope pretilosti (26 posto). Sljedeći najsretniji britanski grad je York (63. mjesto) sa 771 bodom, dok Reading zauzima 88. mjesto s 742 boda.
Manchester (101. mjesto, 713 bodova) i Bristol (103. mjesto, 708 bodova) zaokružuju pet najsretnijih britanskih gradova.
New York je najbolje plasirani američki grad, zauzevši 17. mjesto s ukupno 902 boda. Ostvario je visoke ocjene za obrazovanje, građanski angažman i održivost. Međutim, pao je na ljestvici zbog slabijih rezultata u području zdravstva – stopa pretilosti u New Yorku iznosi 41.9 %.