Studenti u Srbiji masovnim protestima nedjeljama traže odgovornost za pad nadstrešnice u Novom Sadu kada je poginulo 15 ljudi, a dvoje teško povrijeđeno.
Četiri mjeseca od tragedije u centralnim dijelovima Bosni i Hercegovini studenti iz svih dijelova države izašli su na protest „Pravda za stradale u Jablanici“ ispred državnih institucija u Sarajevu.
Neformalna grupa studenata Hoće l’ ta promjena (HTP), je održala proteste u ponedjeljak, tražeći odgovornost za smrt ljudi u poplavama u Jablanici, Konjicu i Fojnici.
Uz poziv koji su bili uputili građanima da se odazovu na proteste pojasnili su kako smatraju da je samo država ta koja je prava adresa kojoj se trebaju obratiti za traženje pravde. Podsjećaju da je u oktobru 2024. godine, 29 sugrađana i sugrađanki, uključujući dvije nerođene bebe, izgubilo živote u poplavama koje su zadesile okolinu Jablanice, Konjica i Fojnice.
“Njih nije ubila kiša niti kamen, već nemar nadležnih organa, službi i institucija, koje nisu djelovale preventivno i odgovorno prema životima svih nas, prema našim domovima, prema prirodi. Najteži je gubitak života, a veliki broj porodica je izgubio sve – svoje domove. Prošla su puna četiri mjeseca i još uvijek niko nije odgovarao za smrt 29 sugrađana” navode.
Na protestima su pored studenata bili prisutni građani, ali i profesori, glumci i druge javne ličnosti. Oni su iznijeli svojih osam zahtjeva u kojima su, između ostalog, zatražili odgovornost i pravdu za stradale u poplavama.

Poručili su da je vrijeme da se nešto poduzme i promijeni. Također su istakli da je država prva adresa kojoj se moraju obratiti ukoliko žele da pravda bude zadovoljena.
Novi protesti su zakazani već za nedjelju, 16. Februara 2025. godine u 12 sati, ispred Hastahana skate parka u Sarajevu. Povod za okupljanje je strašno ubistvo Inele Selimović i njenog trinaestogodišnjeg sina u Kalesiji za koje je osumnjičen Inelin suprug i otac ubijenog djeteta Emir Selimović.
Na temu o protestima u Sarajevu i Srbiji, studentima, stanju našeg društva, probelima naše zemlje… za Bosnainfo govorio je profesor na Filozofskom fakultetu u Sarajevu Salih Fočo.
“Konačno je došlo vrijeme da se institucije države BiH uozbilje i da počnu raditi svoj posao. Građani su svjesni svoje nemoći pred institucionalnim sistemom. Jedini moralni integritet imaju mladi, odnosno studenti da pokrenu promjene. Najveći dio populacije, odnosno njihovi roditelji su birali ove strukture koje su zarobile institucije i koje ne rade svoj posao. Ove strukture nisu u funkciji građana nego su u funkciji političkih elita. Studenti dižu svoj glas sa pravom i bude se protiv postojećeg stanja. Bosanskohercegovačko društvo je bolesno društvo i mladi jednostavno hoće da mijenjaju ambijent u kojem sada žive. Taj ambijent je nepodnošljiv u kojem je samo strah, institucionalni nerad, nefunkcionisanje države na svakom koraku, i zbog svega toga oni imaju moralni kredit da traže odgovornost i postave pitanja, kazao je Fočo koji smatra da jedino studenti mogu biti pokretači promjena.
“Studenti su po svom habitusu najinteligentnija društvena struktura i na neki način oni su vjesnici promjena i talas koji je prekrio Srbiju, koji se na neki način preljeva i na druge prostore, koji su isti ili slični kao što je BiH, Crna Gora i Makedonija. Danas na društvenoj sceni ne postoji više radnička klasa koja bi mogla biti nosilac promjena. Jedini vjesnik i pokretač mogućih promjena su mladi studenti”, kazao je Fočo.
Trenutno prevladava mišljenje da bez šire društvene podrške borba studenata neće uspjeti, a to sve možemo vidjeti na primjeru susjedne Srbije, gdje su se studentima priključili i širi društveni slojevi, strukovna udruženja, sindikati, predstavnici različitih profesija, ali i građani.
“Političke strukture rade na tome da u potpunosti umrtve društveni ambijent. Već trideset godina je na djelu teror bosanskohercegovačkog društva. Jedino se tome mogu mladi suprostaviti, uključujući i njihove roditelje koji su formalno i deklarativno za promjene, a i oni su se uljuljali u bolest koja vlada već tri decenije, gdje faktički ne vide izlaz i takvo stanje prihvaćaju kao nešto dato, kao i nemogućnost drugačijih promjena od postojećeg stanja. Političke elite su se pobrinule da društvenu i političku scenu predstave kao nemoguću u kojem je dominacija nacionaliteta zastupljenosti, političkog straha, društvene i političke nestabilnosti”, kazao je Fočo.
Svjedoci smo velikih promjena u Srbiji. Studenti su više od dva mjeseca blokirali desetke fakulteta širom Srbije uz ključni zahtjev da se utvrdi odgovornost za nesreću u Novom Sadu, gdje je u padu nadstrešnice na Željezničkoj stanici poginulo 15 ljudi. Proteklih sedmica predvode masovne proteste u brojnim općinama i gradovima, a na njihov poziv deseci hiljada građana izlaze na ulice.

“Sasvim je sigurno da u Srbiji ništa neće biti isto. Studenti su krenuli “hitno” u reformaciju društva i društvenih procesa. To ne znači da će njihovi zahtjevi biti do kraja ispunjeni, ali su ovim pokazali da je moguća drugačija društvena scena, da vrate institucije narodu i da država bude opća dobrobit i korist svih građana, a ne političkih elita koja je otuđila državu i okrenula institucije protiv građana. Evidentno je da ovaj talas iz Srbije stvarno prelazi i na druge države bivše Jugoslavije, zaključio je Fočo