Profesorica je ovu praksu u Bosnu i Hercegovinu donijela prije 13 godina, a program edukacije plivanja za bebe prošla je sa švedskim stručnjacima iz prakse.
Od tada je mnogo urađeno na ovom polju.
Profesorica Vranešić-Hadžimehmedović je objavila materijal s programom rada u knjizi koja je univerzitetski udžbenik “Vježbe nakon trudnoće za mame i bebe” s koautoricama Lejlom Šebić i Ajšom Fetahović – Meholjić.
U novi kurikulum po kojem studenti rade na Fakultetu sporta i tjelesnog odgoja, na I i na II ciklusu, profesorica je uvrstila ovaj program kao zasebne nastavne jedinke, ali je i zahvaljujući menadžmentu na ovoj visokoškolskoj ustanovi predmet pod nazivom Adaptivno plivanje.
– Sve navedeno će sigurno doprinijeti promociji i povećanju posjećenosti i zastupljenosti programa ‘Plivanje za bebe’ širom Bosne i Hercegovine – kaže naša sagovornica.
Program se realizuje proteklih 12 godina, ali je intenzivirana promocija i uključivanje većeg broja bebe u protekle tri godine.
Od septembra 2021. godine u organizaciji Kluba vodenih sportova ‘DAMI’ Sarajevo i prof.dr.sc. Damira Vranešić-Hadžimehmedović (predmetni nastavnik na plivanju, Fakultet sporta i tjelesnog odgoja Univerziteta u Sarajevu) održavaju se treninzi plivanja za bebe u Sarajevu i to na bazenu Termalne Rivijere Ilidža, proljetna i jesenja kursna cjelina koje traju po tri mjeseca.
– Specifično je da ne radimo tokom ljetnjeg perioda, juli i august, s obzirom na velike gužve na kupalištima i naravno zbog higijene vode u tom period – kaže nam Vranešić-Hadžimehmedović.
Pojasnila je da u programu mogu učestvovati bebe od šest kilograma.
– Generalno znamo reći šest mjeseci do tri godine života – ističe profesorica, dodajući da su bebe mlađeg uzrasta definitivno poželjnije za saradnju i jako dobro usvajaju planirano gradivo.
Redovna škola plivanja u plivačkim klubovima generalno počinje od četvrte godine života.
Profesorica kaže da su u Bosni i Hercegovini pioniri s programom ‘Plivanje za bebe’ kroz samu činjenicu da je ‘DAMI’ jedini koji nudi ovu uslugu.
– Općina Centar i aktuelni načelnik Srđan Mandić su finansirali projekat u okviru kojeg su bebe s ove općine mogle da se prijave na besplatno učešće u programu pri čemu je partner bila i JU Zavod za zaštitu žena i materinstva Kantona Sarajevo na čelu s tadašnjim direktorom, a sada ministrom zdravstva u KS Enisom Hasanovićem – ističe Vranešić-Hadžimehmedović.
Zadovoljna je posjetom i odzivom roditelja, ali smatra da može i mora bolje s obzirom na benefite.O benefitima, pored ostalih, govori univerzitetska studija koja je realizirana u Njemačkoj 1976. godine, a dokazala je da djeca koja od najranije dobi borave na bazenu, odnosno u vodi, pokazuju nadprosječne sposobnosti u razvoju motorike, refleksnih reakcija, sposobnosti koncentracije, razvoju inteligencije, socijalne inteligencije, samopouzdanja, kao i snalaženja u novim životnim situacijama.
Generalno, tijelo zaronjeno (pa tako i tijelo dojenčeta, bebe) u vodu, pospješuje razvoj i rad srčanog mišića, krvnih sudova, pluća. Voda masira površinski dio kože, razvija se otpornost organizma kroz jačanje imunog sistema specifičnostima boravka u vodi obzirom da organi rade pod opterećenjem.
Potpuno je identično kao kada rekreativac ili sportista radi s teretom, kako bi osnažio svoje tijelo i unaprijedio svoje motoričke sposobnosti, zdravlje.
– Dakle, sve gore navedeno su značajni aspekti koji djeluju pozitivno na razvoj organizma dojenčeta i donose dugoročne benefite svakom kasnije djetetu koje raste i razvija se – poručuje profesorica.
U svijetu se, dodaje, već decenijama realizuje ovaj program i vrlo je teško dobiti mjesto obzirom da je svijest o značaju boravka male bebe u vodenoj sredini na zavidnom nivou.
Šta se tiče regije, izdvojila je hrvatski plivački klub Natator gdje se godinama pod stručnim vodstvom olimpijke Ane Sršen vode treninzi. U Sloveniji to radi prof.dr Dorka Šajber koja je izdala knjigu na ovu temu.