Video je podijelio doktorant Austin Carter, poznat po svojim objavama u vezi s boravkom na najjužnijem kontinentu. Carter je na Antarktiku proveo 75 dana. S obzirom na to da je riječ o najmanje istraženom kontinentu, svaka nova informacija iz tog područja izaziva veliku znatiželju naučnika, ali i javnosti.
U videu Carter prikazuje rupu duboku 93 metra, koju je sam izdubio u ledu Antarktika, na području Allan Hills, jednoj od rijetkih površina bez leda, gdje je pronađen i najstariji led na Zemlji.
@austincarter642 travel to the bottom of the East Antarctic Ice Sheet #antarctica #ice #climatechange #sounds ♬ The Twilight Zone Main Theme – Geek Music
No cilj istraživača je otići još dublje, kako bi došli do starijih slojeva leda i stekli bolji uvid u klimatski sistem naše planete.
Šta bi se moglo skrivati u tolikoj ledenoj dubini? Mogući odgovori uključuju fosile nepoznatih vrsta, rijetke materijale, pa čak i potencijalno opasne bakterije koje su hiljadama godina bile zarobljene u ledu. Kako bi otkrio barem dio tajni, Carter i njegov tim iz Centra za istraživanje starog leda (COLDEX) odlučili su jednostavno – spustiti kameru u rupu.
Snimka prikazuje kameru kako ubrzava dok je gravitacija povlači prema dnu ledene cijevi, stvarajući dojam putovanja kroz neobični ledeni tunel. Na samom dnu dočekuje je sniježni pokrov, ispod kojeg se, prema istraživaču, nalazi stijena – tačka do koje su došli bušenjem.
Otkriće ovakvih slojeva leda daje naučnicima priliku da zavire u prošlost i možda pronađu odgovore na neka od ključnih pitanja o razvoju Zemljine klime.