BiH

Pripadnici GSS-a pomažu u najtežim situacijama, traže da budu i zakonski prepoznati: "Tražimo da država prepozna značaj GSS-a"

U školi u selu Dištica pokraj Zavidovića, đaka više nema. Zgradu je preuzela Gorska služba spašavanja (GSS). Ovdje su napravili stanicu GSS-a i sačuvali zgradu od propadanja.

FOTO: SCREENSHOT / YOUTUBE / BHRT
FOTO: SCREENSHOT / YOUTUBE / BHRT

“Od jedne neugledne propale škole, mi smo napravili jedan objekat koji ima sada sve sadržaje i unutra i oko njega. Preko 200 ljudi može da sjedi vani pod krovom da ne pokisne i to je jedan fin prostor. U regionu nema nešto takvo”, Admir Bajraktarević, predsjednik GSS-a Zavidovići.

Dištica se nalazi u kanjonu Krivaje. Ova GSS stanica je na odličnoj lokaciji za brze intervencije, potrage za nestalima u šumi ili pomoć unesrećenima na rijeci.

“Krivaja je divlja rijeka i svojim adrenalinom privlači sve posjetioce, odnosno raftere iz regiona. Naravno, ima dosta akcija. Mi smo između dva zaštićena područja planine Konjuha i Tajana. Planine privlače turiste, a gdje ima turista ima i nesreća i gubljenja i svašta se dešava”, rekao je Bajraktarević.

Pročitajte još

Ovo mjesto, osim što je polazna stanica GSS-a, postalo je izletište za mnoge, naročito ljeti. Od nekadašnjeg školskog dvorišta napravljeno je odmaralište sa igralištem i pratećim mobilijarom.

“To su izleti škola, škole u prirodi, razni tečajevi, radionice, seminari, treninzi sportskih ekipa, odbojka, rukomet… Znači, 45 različitih manifestacija za ovih deset mjeseci u ovoj godini”, dodao je.

Kada su vanredne situacije, potrage i pružanje pomoći, spasioci Gorske službe spašavanja su na terenu. GSS stanica Zavidovići broji 50 ljudi, obučenih spasilaca. Stalno školuju nove kadrove, jer mnogi odlaze. Nažalost, oni nisu zakonski prepoznati. Djeluju kao udruženje, a njihova obuka, znanje i iskustva itekako vrijede, ali i koštaju.

“Obuka je skupa. Obuka jednog spasioca ne može ispod tri godine. To su vikendi i vikendi raznih treninga, obuka, školovanja. Oprema je skupa. To je sve namjenska oprema. Svaki komadić, svaki detalj opreme nije ispod 20-30 eura pa do nekoliko hiljada eura. Plus vozni park i održavanje vozila i sve to košta, ali nije to ništa koliko vrijedi jedan ljudski život i koliko smo mi sretni kada nešto odradimo, a odradimo puno toga tokom godine”, istakao je.

“Tražimo da budemo prepoznati, da država prepozna značaj GSS-a i da u svoj sistem uvrsti i Gorsku službu spašavanja kao što je to riješeno i u svim zemljama regiona i drugim razvijenim zemljama EU i svijeta”, rekao je Besim Gurda iz GSS stanice Zavidovići.

Spasioci gorske službe spašavanja djeluju u nesretnim okolnostima kada malo ko može pristupiti u pomoć. Zato traže i očekuju da će biti zakonski prepoznati i finansijski potpomognuti kako bi se sistem spasilaca uredio i održao.