Đorđe Lukić Cigo, spiker i tehničar, uspio je popraviti uništenu opremu koju je ostavio okupator. Njegove prve riječi koji je mali broj ljudi mogao čuti preko radio prijemnika su bile “Ovdje Radio Sarajevo! Smrt fašizmu sloboda narodu”. Do kraja 1945. godine program je trajao 6 sati i emitovan je u tri bloka: jutarnjem, podnevnom i večernjem.
Radio televizija Sarajevo godine sa radom počinje i Televizija Sarajevo. Za osnivanje oba medija najzaslužniji su Hamdija Pozderac i Branko Mikulić. RTV Sarajevo je bila ravnopravna članica Jugoslovenske radiotelevizije (JRT).
U oktobru 1991. godine, RTV Sarajevo je transformirana u RTV BiH, kao javno preduzeće. Nakon raspada Jugoslavije, RTV BiH izlazi iz JRT-a, a od 1. januara 1993. postaje aktivna članica EBU-a.
Danas se 10. april obilježava kao dan Radio-televizije Bosne i Hercegovine, koja je pravni slijednik nekadašnje RTV Sarajevo.
Krugovalna postaja Sarajevo
Prva radio stanica u Bosni i Hercegovini bila je Krugovalna postaja Sarajevo (KPS). Koja počinje sa radom 14. jula 1942. godine, sve vrijeme tokom II svjetskog rata, emitirala je program u službi NDH. Čula se u krugu od 300 kilometara od Sarajeva.