Tokom vikenda premijer Kosova Albin Kurti saopćio je da je “Srbija ponovno provocirala, pomaknuvši svoje trupe oko 50 metara bliže granici s Kosovom”, tačnije u blizini općine Kamenica.
No srbijanski premijer tvrdi da nema dodatnih aktivnosti Vojske Srbije i da Srbija “ne sprema ništa što može dovesti do eskalacije na Kosovu”.
Na današnjem Samitu Berlinskog procesa osim predsjednika država i vlada šest zemalja zapadnog Balkana (Albanija, Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Kosovo, Sjeverna Makedonija i Srbija) sudjeluju i članice Evropske unije uključene u proces.
U sklopu sastanka najviše će riječi biti o regionalnoj saradnji i zajedničkom regionalnom tržištu te o zelenoj agendi za zapadni Balkan.
Također predviđeno je i potpisivanje zajedničke izjave o novom akcijskom planu za zajedničko regionalno tržište te sporazuma o slobodnijem pristupu visokoškolskim ustanovama unutar regije.
Rezultate samita će na zajedničkoj konferenciji za medije predstaviti njemački kancelar Olaf Scholz i predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen, koja također u ime EU sudjeluje na sastanku.
Berlinski proces je 2014. pokrenula njemačka kancelarka Angela Merkel, a glavni cilj formata je od samog početka bilo približavanje zemalja regije Evropskoj uniji kako bi se ispunilo obećanje iz 2003., na samitu EU u Solunu, kada je zemljama obećano članstvu u Evropskoj uniji, podsjeća Hina.
Posljednjih godina Berlinski proces je dobio na važnosti zbog sve jačeg utjecaja stranih sila poput Rusije, Kine i Turske u regiji, čemu EU želi stati na put., a među najveće uspjehe Berlinskog procesa spada potpisivanje sporazuma o regionalnoj privrednoj saradnji, ukidanju viza te o međusobnom priznavanju diploma.