IT

Preko stotinu potpisnika dobrovoljnog evropskog Pakta o umjetnoj inteligenciji

Europska komisija objavila je nazive više od stotinu poduzeća koja su prvi potpisnici Pakta EU-a o umjetnoj inteligenciji i s njime povezanih dobrovoljnih obveza.

FOTO: AJOURE.DE
FOTO: AJOURE.DE
Ilustracija

Potpisnici su multinacionalne korporacije i europska mala i srednja poduzeća iz različitih sektora, uključujući informacijske tehnologije, telekomunikacije, zdravstvo, bankarstvo, automobilsku industriju i aeronautiku, prenosi Bug.hr.

Paktom se podupiru dobrovoljne obveze industrije da počne primjenjivati načela Akta o umjetnoj inteligenciji prije početka njegove primjene te se jača suradnja između Ureda EU-a za umjetnu inteligenciju i svih relevantnih dionika, uključujući industriju, civilno društvo i akademsku zajednicu.

Dobrovoljne obveze

Među obvezama u okviru Pakta EU-a o umjetnoj inteligenciji poduzeća koja dobrovoljno sudjeluju u paktu pozivaju se da se obvežu na najmanje tri osnovne mjere:

Strategija upravljanja umjetnom inteligencijom kako bi se potaknulo uvođenje umjetne inteligencije u organizaciju i radilo na budućoj usklađenosti s Aktom o umjetnoj inteligenciji,

Mapiranje visokorizičnih UI sustava: Utvrđivanje UI sustava koji će se vjerojatno kategorizirati kao visokorizični u skladu s Aktom o umjetnoj inteligenciji,

Promicanje pismenosti i osviještenosti osoblja u području umjetne inteligencije, osiguravanje etičkog i odgovornog razvoja umjetne inteligencije.

Osim tih temeljnih obveza, više od polovine potpisnika obvezalo se na dodatne obveze, uključujući osiguravanje ljudskog nadzora, ublažavanje rizika i transparentno označivanje određenih vrsta sadržaja stvorenih umjetnom inteligencijom, kao što su uvjerljivi krivotvoreni sadržaji.

Pročitajte još

Uz nastojanja da se svima pomogne u provedbi Akta o umjetnoj inteligenciji i prije zakonskog roka, Komisija navodi kako poduzima mjere za poticanje inovacija EU-a u području umjetne inteligencije. Među njima ističe se inicijativa Tvornice umjetne inteligencije koja će osigurat će startupima i industriji jedinstvenu kontaktnu točku za inovacije i razvoj umjetne inteligencije, uključujući podatke, talente i računalnu snagu. Tvornice umjetne inteligencije potaknut će i razvoj i validaciju industrijskih i znanstvenih primjena umjetne inteligencije u ključnim europskim sektorima kao što su zdravstvo, energetika, automobilska i prometna industrija, obrana i zrakoplovno-svemirska industrija, robotika i proizvodnja, čista i poljoprivredna tehnologija.

Popis potpisnika

Među stotinjak potpisnika nalaze se i velike tehnološke kompanije, primjerice Adobe, Autodesk, Booking.com, Deutsche Telekom, Google, Hewlett Packard Enterprise, IBM, Lenovo, Logitech, Mastercard, Microsoft, Motorola Solutions, Nokia, Qualcomm, Salesforce te Samsung. Među njima nema onih koji pravno “ratuju” s Europskom unijom, pa tako u oči bode izostanak Applea, ali i Mete, koja je već ranije najavila da u AI Paktu, koji nema pravnu težinu, neće sudjelovati. Cijeli popis potpisnika moguće je pronaći na stranicama Komisije.

Akt o umjetnoj inteligenciji stupio je na snagu 1. augusta 2024. Neke njegove odredbe već su u potpunosti primjenjive, no cijeli Akt počet će se primjenjivati dvije godine nakon stupanja na snagu, uz neke iznimke: zabrane će stupiti na snagu nakon šest mjeseci, pravila upravljanja i obveze za AI modele opće namjene počet će se primjenjivati nakon 12 mjeseci, a pravila za AI sustave ugrađene u regulirane proizvode počet će se primjenjivati nakon 36 mjeseci.

Ovakva postupna i pomalo zbunjujuća praksa nešto je na što smo od EU naviknuli vidjeti i rezultat je prije svega kompromisa postignutih u razgovorima industrije i politike. Stoga, prije nego što sve obveze u potpunosti postanu dijelom zakonodavstva i stupe na snagu, Komisija je pozvala sve aktere da dobrovoljno pristupe Paktu te tako osiguraju da se umjetna inteligencija razvija i primjenjuje na siguran način već sada.