BiH

Predstavljena aplikacija za porodilje: Osigurano 1.000 KM za svako novorođeno dijete

U sjedištu Vlade FBiH u Sarajevu, u četvrtak 30. maja, održana je konferencija za medije na kojoj je najavljeno otvaranje za prijave aplikacije E-Porodilja.

FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO

Ova aplikacija omogućava svim majkama koje su rodile ili će roditi u 2024. godini da podnesu prijavu za podršku od 1000 konvertibilnih maraka za novorođenu djecu u Federaciji BiH, podršku iz oblasti natalitetnih politika koja je po prvi put osigurana sa federalnog nivoa.

Tim povodom medijima i javnosti obratili su se premijer FBiH Nermin Nikšić, federalni ministar rada i socijalne politike Adnan Delić, direktor Agencije za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka Bosne i Hercegovine (IDDEEA) Almir Badnjević i šefica UNDP programa u BiH Narine Sahakyan.

Aplikacija e-Porodilja je dizajnirana u svrhu realiziranja jednokratne podrške porodiljama za svako novorođeno dijete u Federaciji BiH u 2024. godini.

Za ovu natalitetnu mjeru obezbijeđeno je 16 miliona KM budžetskih sredstava, odnosno po 1.000 KM za svako novorođeno dijete u ovoj godini.

“Aplikacija e-Porodilja omogućava brzu prijavu za jednokratnu podršku roditeljima novorođenčadi, bez potrebe za papirima i stajanjem u redovima. Automatizovani procesi verifikacije osiguravaju tačnost informacija i ubrzavaju proces obrade zahtjeva”, istakao je Delić.

Ministar Delić naglasio je da se na ovaj način želi olakšati majkama, odnosno roditeljima da zahtjev za podršku podnesu iz udobnosti svoga doma.

Pod uslovima utvrđenim donesenom uredbom, ovu novčanu pomoć može ostvariti porodilja koja je ostvarila potomstvo u periodu od 1. januara do 31. decembra u kalendarskoj godini u kojoj se iz budžeta Federacije za tu godinu vrši isplata na osnovu ove uredbe. Precizirano je da novčanu pomoć za novorođeno dijete može ostvariti porodilja i u slučaju mrtvorođenog djeteta ili ukoliko dijete umre tokom trajanja perioda unutar kojega se podnose zahtjevi za novčanu pomoć na osnovu ove uredbe. U slučaju smrti majke djeteta ili privremene spriječenosti majke da zbog bolesti ili izdržavanja kazne zatvora brine o djetetu, ili u slučaju da je majci oduzeto roditeljsko pravo, ovu pomoć može ostvariti otac djeteta rođenog u pomenutom periodu.

Kako se navodi u Uredbi, ovu pomoć ne mogu ostvariti roditelji djeteta kojima je oduzeto roditeljsko pravo ili djeteta koje je odlukom nadležnog centra za socijalni rad ili općinske službe socijalne zaštite smješteno u hraniteljsku porodicu ili ustanovu socijalne zaštite tokom trajanja perioda unutar kojeg se podnose zahtjevi za odobrenje novčane pomoći na osnovu ove uredbe. U tom pogledu, Federalno ministarstvo rada i socijalne politike će kroz službene evidencije nadležnih centara i općinskih službi provjeriti činjenice. Ukoliko se utvrdi da je tokom trajanja perioda unutar kojeg se podnose zahtjevi za odobrenje novčane pomoći na osnovu ove uredbe roditeljima oduzeto roditeljsko pravo ili da je došlo do smještaja djeteta u hraniteljsku porodicu ili ustanovu socijalne zaštite, roditelj djeteta kojem je isplaćena novčana pomoć za novorođeno dijete dužan je izvršiti povrat sredstava.

FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO

U uslovima za odobrenje novčane pomoći za novorođeno dijete istaknuto je da majka mora biti  državljanka BiH i FBiH s prijavljenim prebivalištem na teritoriji Federacije u trajanju od najmanje devet mjeseci prije dana rođenja djeteta. Dijete mora biti rođeno u BiH u periodu od 1. januara do 31. decembra u kalendarskoj godini u kojoj se iz federalnog budžeta za tu godinu vrši isplata na osnovu ove uredbe. Ukoliko je otac djeteta državljanin BiH i FBiH s prijavljenim prebivalištem na teritoriji Federacije u trajanju od najmanje devet mjeseci prije dana rođenja djeteta, onda se majci koja nije državljanka BiH može odobriti ova pomoć. Također, majci djeteta koje nije rođeno u BiH može se odobriti ova pomoć ukoliko je zbog zdravstvenih razloga u vrijeme porođaja boravila u drugoj zemlji.