Prvi čovjek Vanjskotrgovinske komore bio je vrlo kritičan prema posljedicama koje Bosni i Hercegovinu u svjetu pravi njena politička situacija :
“Najprije treba reći da je u svakoj zemlji politika ta koja određuje i imidž i status svake zemlje. Nažalost Bosna i Hercegovina nimalo ne doprinosi razvoju ekonomije i promociji naših proizvoda i njihovih vrijednosti. Mi trenutno šaljemo jednu jako lošu sliku u svijet, a želimo se takmičiti sa najboljim i najvećim kompanijama i biti jedan ozbiljan dobavljač za najzahtjevnije tržište, tržište Evropske unije. Dakle, sve što se dešava u Bosni i Hercegovini ne doprinosi poslovnoj zajednici, u stvari pravi joj štetu. Ni prije investitori nisu bili zadovoljni stanjem u Bosni i Hercegovini i mi već dugi niz godina ne možemo konkuririati ni Srbiji ni Makedoniji u smislu privlačenja stranih investicija. Te zemlje nude neuporedivo više i stranim, ali i domaćim investitorima. Ovo sve sad je dolijevanje ulja na vartu i samo dodatno otežavanje već ionako teške situacije. Treba reći da mi kao vanjskotrgovinska komora imamo dosta dobru komunikaciju sa našim državnim institucijama bilo kroz javna ovlaštenja koja smo dobili, ali i kroz razne inicijative od kojih je na primjer do sada riješeno 16 dok su dvije odbačene, al imamo i podršku za neke sajmove, tako da postoji dobra saradnja”, ističe na početku Egrlić problem lošeg imidža Bosne i Hercegovine i njene neatraktivnosti za bilo strane ili domaće investitore.
“Trenutno uvoz roba i sirovina privrednicima bez carina koju Vijeće ministara i resorno ministarstvo redovno obnavlja je dobar primjer te saradnje”, potvrđuje Egrlić, i dodaje:
“Prvi mjeseci ove godine iako ne mogu predstavljati stvarni trend govore da je bh. ekonomija vrlo otporna i pokazujemo blagi znak oporavke u vremenu vjerovatno ukupne globalne recesije. Međutim, bojim se da ovo nije dovoljno i da nas očekuju jako veliki izazovi posebno ako se desi globalni trgovinski rat i velika inflacija kao njegova izvjesna posljedica. Nažalost, prognoze nisu dobre i dalje se najavljuje pad ekonomskih aktivnosti u Njemačkoj koji je stub evropske ekonomije, a EU je naš glavni partner”, napominje Egrlić još uvijek aktivne izazove, ali i vjerovatnost da je pred nama vrlo teška i izazovna godina.