“Na prekretnici smo u historiji … Međunarodno pravo i međunarodna pravda su pod prijetnjom. Isto važi i za budućnost čovječanstva”, rekla je obraćajući se sudijama MKS-a u Hagu.
“Međunarodni krivični sud nastavit će provoditi svoj zakoniti mandat, nezavisno i nepristrano, bez popuštanja vanjskim utjecajima”, obećala je, piše Aljazeera.
MKS se našao na udaru kritika nakon što su sudije prošlog mjeseca izdale naloge za hapšenje izraelskog premijera Benjamina Netanyahua, njegovog bivšeg ministra odbrane i visokog lidera Hamasa.
Sudije MKS-a navele su da postoje “razumni razlozi” za sumnju da su oni odgovorni za ratne zločine i zločine protiv čovječnosti u vezi s napadima Hamasa 7. oktobra i kasnijom izraelskom vojnom operacijom u Gazi.
U međuvremenu je Generalni sekretar UN-a Antonio Guterres upozorio da uvjeti s kojima se suočavaju Palestinci u Pojasu Gaze predstavljaju “najteže međunarodne zločine”.
U izjavi pročitanoj u njegovo ime na konferenciji u Kairu, koja ima za cilj povećanje humanitarne pomoći za Gazu, generalni sekretar UN-a pozvao je međunarodnu zajednicu da “izgradi temelje za održivi mir u Gazi i širom Bliskog istoka”.
“Pothranjenost je raširena … Glad je neizbježna. U međuvremenu, zdravstveni sistem se urušio,” rekao je.
Podcrtao je da teritorija pod opsadom sada ima “najveći broj djece s amputacijama po glavi stanovnika na svijetu”, te da mnogi “gube udove i prolaze kroz operacije čak i bez anestezije”.
Guterres je kritikovao stroge restrikcije na dostavu pomoći, nazivajući trenutni nivo “krajnje nedovoljnim”.
Blokada pomoći “nije logistička kriza” već “kriza političke volje i poštivanja osnovnih principa međunarodnog humanitarnog prava”, rekao je.