Ministar kulture i sporta Kantona Sarajevo Kenan Magoda istakao je na otvorenju da se na toj izložbi, kroz platna i poteze kista Safeta Zeca pred nama otvara bol jednog naroda, ali i snaga njegovog dostojanstva.
“Ova izložba nije samo umjetnost, ona je savjest. Svako platno Safeta Zeca vrišti bojom i teksturom protiv zaborava. Trideset godina nakon genocida u Srebrenici, naša je odgovornost da čuvamo kulturu sjećanja, ne da ostanemo zarobljeni u prošlosti, nego da gradimo budućnost bez mržnje i straha. Genocid u Srebrenici nije rana samo jednog naroda, nego cijelog čovječanstva. Zato ćemo nastaviti govoriti, podsjećati, sjećati se jer kultura je najjači otpor zaboravu. Hvala Safetu Zecu što svojim djelima glasno govori u ime onih koji su zauvijek utišani”, rekao je Magoda.
Zec je u obraćanju naglasio da je ključna poruka izložbe da se sjećamo, da ne zaboravimo, ali i da naučimo oprostiti i pronaći unutrašnji mir.
Na otvorenju izložbe, svoja iskustva s publikom podijelio je Adem Mehmedović iz Srebrenice. Izrazio je duboku zahvalnost što se o Srebrenici danas govori kroz umjetnost, ističući da je izuzetno sretan što to čine neki od najvećih umjetnika.
Na ulazu u Vijećnicu izložene su razglednice s motivima iz djela Safeta Zeca, a sav prihod prikupljen tokom trajanja izložbe bit će namijenjen stipendijama koje će podržati obrazovanje djece i mladih iz Srebrenice, pružajući im priliku za bolju budućnost, naveli su iz Vlade KS.