Region

Potvrđena posvećenost EU integraciji zemalja Zapadnog Balkana i Istočne Evrope: Istaknut i napredak BiH

Evropska komisija danas je usvojila Paket proširenja za 2024. godinu, ističući da je proces proširenja historijska prilika, ne samo za zemlje koje žele postati članice, nego i za Europsku uniju u cjelini.

FOTO: EPA-EFE/TOMS KALNINS
FOTO: EPA-EFE/TOMS KALNINS

Predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen naglasila je da geopolitičke napetosti naglašavaju važnost dovršetka procesa ujedinjenja kontinenta na temelju zajedničkih vrijednosti demokracije i vladavine prava, priopćeno je iz Europske komisije.

Kako se navodi, u Paketu proširenja ocjenjuje se napredak koji su na svom europskom putu ostvarile Albanija, Bosna i Hercegovina, Kosovo, Crna Gora, Sjeverna Makedonija, Srbija, Gruzija, Moldavija, Ukrajina i Turska. Proces se temelji na ostvarenim rezultatima, uz obavezu provođenja temeljnih reformi u ključnim područjima prava EU.

Evropska komisija istaknula je napredak Bosne i Hercegovine, koja je pokazala konkretne rezultate u usklađivanju s EU politikama, upravljanju migracijama te donošenju zakona o integritetu pravosuđa.

”U martu 2024. godine, Europsko vijeće je odlučilo otvoriti pristupne pregovore s Bosnom i Hercegovinom. Komisija priprema pregovarački okvir s ciljem da ga Vijeće usvoji u trenutku kada budu poduzeti svi relevantni koraci navedeni u preporuci Komisije iz oktobra 2022. godine”, navodi se.

Pročitajte još

Albanija i Sjeverna Makedonija također su ostvarile napredak – Albanija je otvorila pregovore o klasteru temeljnih pitanja, dok je Sjeverna Makedonija završila skrining procesa za sva pravna područja EU.

”U slučaju Sjeverne Makedonije, potrebno je nastaviti s provedbom reformi vezanih za EU, naročito u okviru klastera temeljnih pitanja, posebno pravosuđa, borbe protiv korupcije i organiziranog kriminala. Povjerenje u pravosudni sustav treba jačati”, navodi se.

Srbija je pozvana da ubrza reformske procese, s posebnim naglaskom na vladavinu prava i slobodu medija.

U slučaju Ukrajine i Moldavije, Europska komisija pozdravlja otvaranje pristupnih pregovora i spremnost na provedbu potrebnih reformi unatoč izazovima zbog stalnog ruskog uplitanja. S druge strane, proces pristupanja Gruzije zaustavljen je zbog aktivnosti gruzijske vlade koje su narušile povjerenje u izborni proces i vladavinu prava.

Turska, kao zemlja kandidat i partner Europske unije, ostaje u zastoju u pristupnim pregovorima od 2018. godine, a Komisija naglašava važnost poboljšanja vladavine prava u toj zemlji.

”Nakon strateških smjernica Europskog vijeća iz aprila 2024. godine, odnose s Turskom obilježilo je postpuno ponovno angažiranje, a poduzeti su konkretni koraci ka konstruktivnoj razmjeni o pitanjima od zajedničkog interesa”, dodaje se iz Europske komisije.

U kontekstu ovog procesa, Europska unija ističe socioekonomske prednosti proširenja. Plan rasta za Zapadni Balkan, s instrumentom vrijednim 6 milijardi eura, te posebni planovi za Moldaviju i Ukrajinu osmišljeni su kako bi podržali zelenu i digitalnu tranziciju i omogućili ubrzanu integraciju u jedinstveno tržište EU.

Vijeće EU sada će razmotriti današnje preporuke Komisije i odlučiti o daljnjim koracima, dok Europska unija nastavlja pružati snažnu podršku svojim partnerima na njihovom putu prema članstvu, zaključeno je.