Region

Potresne scene ispred "Ribnikara", kolone ljudi čekaju da se upišu u knjigu žalosti

U Beogradu se danas obilježava druga godišnjica masovnog ubistva u osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar" u kojoj je 3. maja 2023. učenik sedmog razreda K.K. lišio života devet učenika i radnika obezbjeđenja te škole.

FOTO: OLIVER BUNIĆ/RINGIER
FOTO: OLIVER BUNIĆ/RINGIER

Članovi porodica ubijenih i veliki broj građana polažu cvijeće, pale svijeća i upisuju se u knjigu sjećanja, a odavanje pošte žrtvama počelo je minutom ćutanja ispred mjesta zločina u 8.40.

U tom periodu svi mediji su prekinuli program i zatamnili ekrane.

Na ulazu škole, koji je zatvoren, nalaze se fotografije i imena ubijenih, a ispisani su stihovi pesme “Tjentište” Branka Miljkovića, a ulica Kralja Milutina će, u delu od Krunske do Njegoševe ulice, biti zatvorena za saobraćaj uz definisan medijski protokol.

FOTO: OLIVER BUNIĆ/RINGIER
FOTO: OLIVER BUNIĆ/RINGIER

Na Malom Tašmajdanu se od 11 do 17 časova održava radionica pod nazivom “Vrlo jato u Vrtu vrlina” koja će pažnju zajednice usmjeriti na čuvanje sećanja na žrtve i na vrline po kojima ih pamte.

Odrasli i djeca imaju priliku da na, prethodno pripremljenim pticama, oslikavaju ili ispisuju svoja viđenja i definicije vrlina koje su stradali posjedovali i kojima i dalje inspirišu.

Program komemoracije se nastavlja na Velikom Tašmajdanu gdje će od 13 do 19 časova, biti organizovani forum “O prećutkivanju” i tribina “Otvaranje crne kutije 3. maja” na kojoj će se govoriti o razlozima koji su doveli do tragedije, propustima i odgovornosti.

Organizator komemoracije je Multidisciplinarni tim za uspostavljanje Memorijalnog centra u znak sećanja na žrtve masovnog ubistva u Oglednoj osnovnoj školi “Vladislav Ribnikar” u Beogradu, uz podršku Radne grupe za uspostavljanje Memorijalnog centra.

FOTO: OLIVER BUNIĆ/RINGIER
FOTO: OLIVER BUNIĆ/RINGIER

Vlada Srbije je prošle godine donijela odluku o obrazovanju Radne grupe za uspostavljanje Memorijalnog centra u znak sjećanja na žrtve masovnog ubistva u kojem su ubijeni Bojana Asović (11), Ana Božović (11), Katarina Martinović (12), Mara Anđelković (13), Ema Kobiljski (13), Sofija Negić (13), Andrija Čikić (14), Adriana Dukić (14), Angelina Aćimović (14) i čuvar Dragan Vlahović (53).

Članovi Radne grupe su predstavnici ministarstva nadležnih za prosvjetu, kulturu i javna ulaganja, Grada Beograda i Gradske opštine Vračar, vršilac dužnosti direktora Ogledne osnovne škole “Vladislav Ribnikar”, dva predstavnika porodica ubijenih, kao i predstavnici organizacije Victim Support Europe, Viktimološkog društva Srbije i Instituta za pedagoška istraživanja.

Učenik koji je izvršio masakr sa dva pištolja, imao je tada 13 godina i prema domaćem zakonu nije krivično odgovoran, zbog čega protiv njega nije mogao da se pokrene krivični postupak.

Od masakra dečak K.K. se nalazi u specijalnoj bolnici za maloljetnike, a protiv njegovih roditelja tada je pokrenut krivični i pet parničnih postupaka po tužbama ranjenih i porodica ubijenih.

Viši sud u Beogradu je krajem prošle godine izrekao prvostepenu presudu roditeljima dječaka, Vladimiru i Miljani Kecmanović zbog izvršenja krivičnog djela zlostavljanje i zanemarivanje maloljetnog lica kojom su osuđeni na maksimalne kazne zatvora od tri godine.

Vladimir Kecmanović je osuđen i za krivično djelo teško djelo protiv opšte sigurnosti, te mu je izrečena jedinstvena kazna zatvora od 14 i po godina.

FOTO: OLIVER BUNIĆ/RINGIER
FOTO: OLIVER BUNIĆ/RINGIER

On se od 3. maja 2023. godine nalazi u pritvoru, dok se Miljana Kecmanović sve vrijeme brani sa slobode.

Pored njih osuđen je i Nemanja Marinković, instruktor u streljani u kojoj je maloljetnik, kako se sumnja, učio da puca. Njemu je izrečena kazna  od 15 mjeseci zatvora zbog krivičnog dela davanje lažnog iskaza.

Vlasnik te streljane, Ratko Ivanović, je pretohodno sklopio sporazum o priznanju krivice sa Višim javnim tužilaštvom u Beogradu na osnovu kojeg ga je sud oglasio krivim za krivično delo davanje lažnog iskaza i osudio na kaznu kućnog zatvora od šest mjeseci.

To je prvostepena presuda na koju su žalbe uložili branioci osuđenih, ali i Više javno tužilaštvo u Beogradu na oslobađaji dio u odnosu na Miljanu Kecmanović koja je oslođena za krivično djelo nedozvoljena proizvodnja, držanje, nošenje i promet oružja i eksplozivnih materija.

Apelacioni sud bi trebalo da zakaže sjednicu za razmatranje tih žalbi.