Ekonomija

Poslodavcima se nameće obaveza da na svakih 18 radnika zaposle po jednu osobu s invaliditetom, u suprotnom...

U slučaju da poslodavac ne postupi u skladu sa zakonom, odnosno ne uplati navedeni iznos za poseban doprinos, slijedi mu kazna u visini od 5.000 do 15.000 KM.

FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO

Vlada Federacije BiH uskoro će izaći s nactom Zakona o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba s invaliditetom kojim će brigu o invalidima prebaciti na teret poslodavaca, što je u izravnoj suprotnosti s proklamiranom politikom fiskalnog rasterećenja poslodavaca koji su preopterečeni fiskanim i pafafiskalnim nametima.

Prema odrebama ovog zakonskog prijedloga, poslodavci će biti dužni da na svakih 18 radnika zaposle i jednu osobu s invaliditetom, a u slučaju da to ne urade, biće obavezni u Fond uplatiti poseban doprinos u visini od 25% prosječne neto plaće u Federaciji BiH za svaku osobu s invaliditetom koju su bili dužni zaposliti.

Poslodavci koji do kraja 2025. godine na svakih 18, a do kraja 2026. godine na svakih 19 radnika ne budu imali zaposlenu jednu osobu s invaliditetom bit će obvezni mjesečno pri isplati plaća obračunati i uplatiti u Fond za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom poseban doprinos za zapošljavanje osoba s invaliditetom u novčanom iznosu u visini od 25% prosječne neto plaće u Federaciji prema posljednjem objavljenom podatku Federalnog zavoda za statistiku, i to za svaku osobu s invaliditetom koju su bili dužni zaposliti, navodi se u nacrtu Zakona o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba s invaliditetom koji je poslan u parlamentarnu proceduru te bi se o njemu trebalo raspravljati na idućoj sjednici Doma naroda Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine.

U slučaju da poslodavac ne postupi u skladu sa zakonom, odnosno ne uplati navedeni iznos za poseban doprinos, slijedi mu kazna u visini od 5.000 do 15.000 KM.

Također, ovim Zakonom se precizira da će osobe s invaliditetom imati prednost pri zapošljavanju kod poslodavaca u okviru javnog sektora ako, uz opće, ispunjavaju i posebne uvjete za radno mjesto.

“Prednost pri zapošljavanju osobe s invaliditetom ostvaruju pod jednakim uvjetima, odnosno ako u okviru procedure za prijam u radni odnos ostvare isti broj bodova kao druga osoba kod koje nije utvrđen invaliditet”, navodi se u nacrtu zakona, piše Slobodna Bosna.