Sarajevo

Porodice nestalih su razočarane: "Više ne želimo da slušamo obećanja" (FOTO)

Postavljanjem instalacije nestalog lika, na „Trgu branilaca Vogoše“, ispred Upravne zgrade Javne ustanove KSC Vogošća „Jasmin Isanović Žuti“, Udruženje „Porodice nestalih općine Vogošća“,  je danas, obilježilo 30. avgust-Međunarodni dan nestalih osoba.

FOTO:  ESET MURAČEVIĆ
FOTO: ESET MURAČEVIĆ

Po ko zna koji put, ovim činom, pozvali su prolaznike i nadležne da se  agilnije uključe u poces traženja nestalih osoba u našoj zemlji.

   -Trideseti avgust je Međunarodni dan nestalih osoba, osoba  kojima je oduzeto  ono najosnovnije pravo – PRAVO NA ŽIVOT – samo zato što su imali drugačija imena,  razmišljanja, boju kože ili pripadali drugačijoj vjeroispjovjesti, kaže Ema Čekić, predsjednica Udruženja “Porodice nestalih Općine Vogošća”. Njima su oduzeli život a nama preživjelim članovima njihovih porodica obezbjedili život pun bola i patnje.

-Mnogima je već odavno prestao rat ili ga uopće nije ni bilo, dok nama porodicama, i nakon  potpisivanja Dejtonskog sporazuma rat još uvijek traje, jer nas fizički iscrpljuju a psihički muče  krijući nam istinu o našim najmilijim, uskraćujući nam pravo da ih dostojno ukopamo i da proživimo stvarni period žalovanja, naznačeno je, između ostalog, u Apelu kojeg su danas, sa ovog skupa, uputili javnosti.

FOTO: ESET MURAČEVIĆ
FOTO: ESET MURAČEVIĆ
FOTO:  ESET MURAČEVIĆ
FOTO: ESET MURAČEVIĆ
FOTO:  ESET MURAČEVIĆ
FOTO: ESET MURAČEVIĆ
FOTO:  ESET MURAČEVIĆ
FOTO: ESET MURAČEVIĆ

Danas će svi koji,  zbog svojih profesionalnih i političkih obaveza, budu imali priliku da se obrate javnosti reći kako suosjećaju s nama preživjelim članovima porodica nestalih i kako su jako puno učinili kreirajući i donoseći kojekakve zakone i institucije za rješavanje problema nestalih. Nama je sve to poznato jer smo i sami učestvovali u tome insistirajući na donošenju istih, nadajući se  da će  svijest  odgovornih biti na tom nivou da iste i primjenjuje  i ubrza  proces razrješenja sudbina nestalih. Nažalost sve je to mrtvo slovo na papiru. Više ne želimo da slušamo obećanja. Želimo samo da čujemo rezultate postignute po ovom pitanju. U vremenu iza, kucali smo na mnoga vrata, tražili istinu, tražili pomoć. Vrata  bi se ponekad malo otvarala a potom opet zatvarala. Porodice nestalih osoba su razočarane i nezadovoljne dosadašnjim radom na rješavanju pitanja nestalih osoba, neučinkovitočću institucija koje imaju mandat rješavanja ovog problema.Mi više ne možemo prihvatati političke odgovore koji uvijek krive neku drugu stranu koja ne želi sudjelovati u rješavanju našeg problema. Apelujemo na sve one koje u dubini duše drugačije razmišljaju od svojih političkih lidera, a imaju saznanja kojima mogu doprinijeti u rješavanju sudbina nestalih, da skupe hrabrost i nađu načina da nam bar anonimno  proslijede informaciju  i kažu istinu o saznanjima vezanim za pojedinačne i masovne grobnice.

Pored Eme Čekić, prisutnima se obratio i Migdad Hasanović, Načelnik Općine Vogošća. Isakao je nesebičnu pomoć lokalne zajednice da i u vremenu pred nama bude na raspolaganju porodicama nestalih u traganju za njihovim najmilijima.

-Nadamo se da ćemo do naredne godine spisak nestalih osoba Vogošće smanjiti za koji broj, reko je Migdad Hasanović

Mejra Kljajić, učenica  Osnovne škole “Porodice ef Ramić” iz Semizovca pročitala je svoj literarni rad vezan za temu nestalih osoba.

       Inače, tokom odbrambeno-oslobodilčačkog rata u BiH 1992.-1995. godine, od 800 prinudno zatočenih  civila u agresorskim logorima na području Vogošće ubijeno je njih 400.  Udruženje „Porodice nestalih Općine Vogošća“ traga za još 59 onih koji su iz prinudnih mjesta zatočenja odvedene u nepoznato te o njihovoj sudbini ni danas se ništa nezna.

     Simbolično, sa porukom “Gdje smo” u znak nestalih vogošćana, u zrak je puštano 59 balona.