Novi primjer je poljska radijska stanica OFF Radio Krakow, koja je postala prvi poznati primjer zamjene ljudskih radijskih voditelja AI generiranim prezenterima.
Učinili su to kao odgovor na nisku slušanost, u pokušaju privlačenja mlađe publike ali i pažnje javnosti, no njihova je odluka izazvala polemike i kontroverze, prenio je Bug.hr.
OFF Radio Krakow, podružnica nacionalnog radija koja emitira putem DAB+ mreže i internetskog streaminga, otkazala je nedavno ugovore nekolicini vanjskih suradnika, pa umjesto njih odlučila postojećim zaposlenicima u ruke dati generativnu umjetnu inteligenciju.
Stvorili su virtualne persone troje “voditelja”, sa sintetičkim glasovima sposobnima oponašati ton i govor stvarnih osoba, dali im imena, nadimke i karaktere. Imaju tako “20-godišnju studenticu” imena Emilia “Emi” Nowa, “22-godišnjeg studenta akustike” imena Jakub “Kuba” Zieliński te 23-godišnjaka poznatoga kao Alex Szulc, “koji je donedavno studirao psihologiju”.
Na temelju opisa njihovih karaktera i osobnosti, koje su priredili ljudski novinari, stvoreni su virtualni voditelji. Oni u program prenose informacije koje im isto tako pripremaju ljudi, ali uz pomoć GenAI alata, provjeravaju ih pa pretvaraju u glasovne zvučne sadržaje. Svaki od voditelja dobio je i dvosatnu “šihtu” u programu, u kojima se bave najrazličitijim temama od kulture do preko ljudskih prava, ciljajući specifične skupine slušatelja.
Automatizacija pruža brzu prilagodbu programskih sadržaja prema demografskoj analizi, što može poboljšati slušanost, smatraju u ovoj radijskoj postaji. Primjena AI tehnologije smanjuje potrebu za ljudskim angažmanom u redakcijskom procesu, omogućavajući kontinuirani tijek programa, a umjetna inteligencija pomaže im i pri izboru glazbe.
Iako takva tehnologija izaziva kontroverze i rasprave zbog potencijalne dehumanizacije ljudske interakcije, iz OFF Radija Krakow poručuju da je riječ tek o eksperimentu s novim alatima, koji će trajati oko tri mjeseca. Svi AI sadržaji jasno će biti označeni, a na slušanosti ionako ne mogu izgubiti – i do sada je ona, kažu, bila gotovo nepostojeća.
Jedan od prvih poteza “AI redakcije” bio je također kontroverzan. Emitirali su, naime, intervju s pokojnom poljskom nobelovkom, spisateljicom Wisławom Szymborskom, u kojem je ona, izrađena također AI alatima, “komentirala” ovogodišnje Nobelove nagrade. Slušateljstvo je bilo zgroženo, no predsjednik njezine zaklade kaže da su oni dozvolili takvu upotrebu spisateljičinog glasa – smatraju, naime, da je ona imala smisao za humor koji bi to vrlo dobro prihvatio.
OFF Radio Krakow, čiji program producira umjetna inteligencija, možete (ako baš želite) slušati ovdje.