Svijet

Poljake razbjesnila objava Ursule von der Leyen o Auschwitzu

Poljska je jučer zatražila od Europske komisije da ispravi objavu na društvenim mrežama o Holokaustu, istaknuvši da pogrešno povezuje logor smrti Auschwitz s Poljskom, a ne s nacističkom Njemačkom.

FOTO: ERSILIASOUDAIS/X/TWITTER
FOTO: ERSILIASOUDAIS/X/TWITTER

U videu koji je prije dva dana na platformi X objavila predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen povodom obilježavanja Međunarodnog dana sjećanja na Holokaust ona i drugi povjerenici čitaju imena žrtava Holokausta, dok su u opisima navedena njihova mjesta rođenja i smrti.

Nekoliko je žrtava navedeno kao “ubijeno u Auschwitzu, Poljska”, bez napomene da je zloglasni logor istrebljenja izgradila i vodila nacistička Njemačka tijekom Drugog svjetskog rata. Ubrzo je stigao odgovor poljskih dužnosnika, piše Associated Press.

“Kada se govori o nacističkom logoru za istrebljenje u Auschwitzu, treba napomenuti da je on osnovan pod njemačkom okupacijom”, napisao je poljski ministar vanjskih poslova Radoslaw Sikorski na X-u. Dodao je da će “informacije objavljene na društvenim medijima Europske komisije biti razjašnjene”.

Kasnije jučer naslovi u videu promijenjeni su u “Auschwitz, njemački nacistički logor istrebljenja”. “Logor Auschwitz bio je njemački nacistički koncentracijski logor, osnovan na područjima koja je Njemačka okupirala 1939. To je jedina istina”, pozdravio je promjenu Szymon Holownia, predsjednik poljskog parlamenta.

Poljaci su vrlo osjetljivi na svaki opis Auschwitza u kojem se ne spominje da je logor izgradila nacistička Njemačka nakon što je napala Poljsku. U subotu je skupina preživjelih i državnih dužnosnika održala skromnu ceremoniju u memorijalnom i muzejskom mjestu Auschwitz-Birkenau kako bi obilježila 79. godišnjicu oslobađanja logora koje se dogodilo 27. siječnja 1945.

Njemačka je 1. septembra 1939. napala susjednu Poljsku, čime je započeo Drugi svjetski rat. Počevši od 1940. godine, nacisti su koristili stare austrijske vojne vojarne u južnom gradu Oswiecimu, koji su preimenovali u Auschwitz, kao koncentracijski logor i logor smrti za pripadnike poljskog otpora.

Godine 1942. dodali su obližnji dio Birkenaua, s plinskim komorama i krematorijima, kao mjesto masovnog istrebljenja uglavnom Židova. Procjenjuje se da je do oslobođenja u Auschwitz-Birkenauu ubijen 1.1 milion ljudi, uglavnom Židova.

U to vrijeme Poljska je bila pod brutalnom njemačkom okupacijom i izgubila je oko 6 miliona građana, od kojih su polovica bili Židovi. Poljski zakon kažnjava svakoga tko krivo optuži Poljake za zločine nacističke Njemačke na poljskom tlu.