Politika

Mesić u Sarajevu: Dobro bi bilo da OHR ostane još neko vrijeme, ideje o Herceg-Bosni nazvao "nakaradnim"

Bivši predsjednik Republike Hrvatske Stjepan Mesić izjavio je tokom boravka u Sarajevu kako smatra da bi Ured visokog predstavnika (OHR) trebao nastaviti djelovati u Bosni i Hercegovini još određeni period.

FOTO: N1
FOTO: N1

“Mislim da bi bilo dobro da ostane OHR još neko vrijeme”, poručio je Mesić, komentarišući aktuelne rasprave o ulozi međunarodne zajednice u BiH.

Osvrnuo se i na inicijative koje dolaze iz dijela hrvatske desnice, a koje se odnose na ponovno uspostavljanje Herceg-Bosne, ocijenivši ih neprihvatljivim.

“Vidite li kakva strašila mi imamo u Hrvatskoj? Dolaze s nakaradnim idejama koje svijet ne smije prihvatiti. Predlaže se ono što je izgubljeno i ono što je nepotrebno – sad to najednom neki žele oživjeti”, rekao je Mesić.

Posebno je naglasio da se ne smiju zanemariti posljedice politike koja je pratila projekt Herceg-Bosne tokom rata.

“Nakaradne su poruke o osnivanju Herceg-Bosne. Gdje ti ljudi žive? Iza toga ima jako puno krvi. Ta krv se ne smije zaboravljati. Zbog čega je to trebalo?”, poručio je bivši hrvatski predsjednik.

Mesićeve izjave dolaze u trenutku kada se u javnosti ponovo vode rasprave o ulozi OHR-a u Bosni i Hercegovini, kao i o političkim prijedlozima koji se tiču budućeg ustavnog i teritorijalnog uređenja zemlje.