BiH

Političkog dogovora nema, nema ni budžeta - trpe policajci, vojnici, institucije kulture

Budžet za 2025. godinu još nije dogovoren. Da bi bio usaglašen, potrebno je dogovoriti i njegov sadržaj koji bi jačao državne institucije i osigurao bolji materijalni položaj ugroženih korisnika, među kojima su policajci, vojnici, institucije kulture.

FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO

Političkog dogovora i dalje nema, a trpe oni koji već dugo čekaju da dobiju veće plate koje su zaradili. Trpe i institucije jer nema novca za modernizaciju.

„Bez obzira što sredstva postoje, zbog tamo nekih političkih odluka, mi najviše trpimo“, kaže Ana Mrnjavac, predsjednica Sindikata UIOBiH.

Dakle, nešto što je svugdje u svijetu tehničko, u Bosni i Hercegovini je političko pitanje. Pa, iako je prošlo pola godine, država je još na privremenom finansiranju i uprkos obećanjima, povećanja plata za oko 23 hiljade državnih službenika prije donošenja budžeta, nema. Upitno je tako funkcionisanje BHANSA-e, IDEEA-e, ali je budžet nužan i za Plan rasta, piše Federalna.

„Neko ne želi da radi svoj posao ili neko želi da dokaže ono o čemu sam ja govorio – da je Bosna i Hercegovina ekonomski neodrživa zemlja. I nećete vjerovati – najbučniji u tome da je BiH ekonomski neodrživa zemlja su Denis Bećirović i željko Komšić, koji na prošloj sjednici budžeta i onoj prethodnoj – nisu poslali prijedlog budžeta u daljnju proceduru“, tvrdi ministar finansija i trezora BiH Srđan Amidžić (SNSD).

Namjerno ili ne, ministar Amidžić prešućuje činjenicu da je jedan od razloga zašto Predsjedništvo BiH ne želi budžet uputiti u parlamentarnu proceduru, između ostalog, slučaj Viaduct. Ministar bi dug Viaducta isplatio iz dobiti Centralne banke BiH, čemu se oštro protive iz državne banke, ali i dva člana Predsjedništva – Denis Bećirović i Željko Komšić. Uz ovo, problem predstavlja i činjenica da u SNSD-u ne žele riješiti pitanje finansiranja sedam institucija kulture, koje bi trebale postati budžetski korisnici. U međuvremenu, sindikati na državnom nivou uputili su Predsjedništvu BiH pismo u kojem su skrenuli pažnju na težak položaj, ali najavili i radikalnije mjere.

„Budu li se oglušili na naše zahtjeve – mi preduzimamo mjere koje mi mislimo da treba preduzeti“, poručuje Radenko Mirković, predsjednik Reprezentativnog sindikata državnih i policijskih službenika i zaposlenih u institucijama BiH.

Predsjedništvo BiH ni danas nije raspravljalo o budžetu. Zahtjev Sindikata do daljnjeg ostaje na čekanju.

„Još je gore što se omogućava da država bude u stanju blokade, a da entiteti funkcionišu kao da nemaju nikakvih problema i kao da oni nisu odgovorni. Budžet sam po sebi ne bi donio nikakvo blagostanje, jer sam budžet ima vrlo ograničene mogućnosti. Rijetki su elementi tog budžeta koji su zasluženo povećanje plata namještenika i službenika“, navodi ekonomski analitičar Igor Gavran.

Od obećanog povećanja plata državnim službenicima i namještenicima, ali i novca za druge projekte, a jedan od njih je uvođenje novih tehnologija u izbornom procesu, zasad nema ništa. Iako nije novost da BiH godinu završi bez usvojenog budžeta, posljedice ovakve odluke već su vidljive.