Riječ je o inicijativi članova SNSD-a, a zbog toga što je Konaković tražio da se 9. januar proglasi danom žalosti u BiH. Sjednica je zakazana za srijedu, no izvjesno je da smjena neće dobiti podršku većine. Izvjesno je i da će se u narednom periodu rad državnih institucija svesti isključivo na međusobne političke obračune, piše N1.
Opozicija iz Republike Srpske će stati uz SNSD u inicijativi da se Konakovića smijeni zbog napada, kako kažu, na 9. januar. No, glasova ZA vjerovatno neće biti dovoljno. Lider HDZ-a ranije je rekao da ova stranka neće glasati za bilo čiju smjenu. A SNSD-ova inicijativa neće dobiti podršku ni iz redova DFa i SDA.
Milan Dunović, zastupnik DF u PSBiH:
“Problematiziranje i ponovno spominjanje 9. januara, koji je neustavan dan je nama nešto što ne može biti tema razgovora”.
I dalje iz SDA i DF-a čekaju da Vijeće ministara odreaguje na njihovu inicijativu za smjenu ministra Konakovića, ali zbog, kako su naveli neodgovornog vođenja Ministarstva vanjskih poslova. SNSD bi ih podržao u glasovima. Elmedin Konaković trenutno je u Rimu, javnosti bi se mogao obratiti narednih dana. U međuvremenu, 18. februara Dom naroda bi se mogao odrediti o inicijativi za smjenu Nikole Špirića iz rukovodstva Doma. Ako članovi SNSD-a uopšte dođu, od čega zavisi kvorum.
Milorad Dodik, predsjednik SNSD-a:
“Naši poslanici ne trebaju dolaziti ni na sjednice Predstavničkog doma dok se ne izabere rukovodstvo…Dom naroda šta će biti od svega ja znam al da ne bude da sam ja koji sve znam pitajte Špirića kako će se ponašati. NSRS je izabrala delegaciju ali ta delegacija nije potpuna, izabrali su nekoga putem kuglice i on sad pokušava da promjeni odnose, neće ih promijeniti…”
Međunarodna zajednica je ovih dana utihnula. Kako bi zaobišao moguće blokade visoki predstavnik bi morao intervenisati na Ustav, stoga mnogi sumnjaju u konkretnu reakciju. I dalje je nejasan potez stranaka Trojke da pokušaju SNSD izbaciti iz vlasti, s obzirom na brojne prepreke na tom putu.
Milan Dunović, zastupnik DF u PSBiH:
“Prvo, ono što mnogi ne spominju jeste da gospodin Špirić preuzima predsjedavanje Domom od 15. februara, prvi vid blokade je da li će ono uopšte zakazati sjednice. Drugi vid blokade je obaranje kvoruma u Klubu Srba nedolaskom tri delegata iz SNSD-a i treći vid blokade o kome također niko ne priča je obaranje kvoruma u Klubu Hrvata od strane vječitog koalicionog partnera SNSD-a, a to je HDZ.”
Sve ovo pokazuje, kaže opozicija, da postoji neskladan unutar stranaka Trojke.
Safet Softić, delegat u Klubu Bošnjaka DN BiH (SDA):
“Zato što pojedine stranke unutar Trojke su shvatile ustvari na osnovu rezultata lokalnih izbora da njihova pozicija kakva jeste u vlasti zajedno sa SNSD-om i HDZ-om ustvari njima garantira siguran gubitak glasova na idućim izborima i ovo je pokušaj da se operu pred javnošću za sve pogrešno što su uradili u protekle dvije godine.”
Istovremeno, opozicija iz Republike Srpske, iako u srijedu planira podržati SNSD-ovu inicijativu za smjenu Konakovića, kaže da sa istim vodi razgovore o ulasku u vlast. No, HDZ odbija rušiti aktuelnu koaliciju, te se prvi čovjek ove stranke nada da će zaraćene strane pomiriti na zajedničkom sastanku kojeg skoro najavljuje.
Želimir Nešković, delegat u Klubu Srba DN BiH (SDS):
“Ja očekujem da se odledi ta situacija HDZ-a, ne mogu oni vječito štitit leđa SNSD-u, imaju oni i svoje interese, interese hrvatskog naroda u BiH a definitivno ovakvim putem neće biti dobro zaštićen, jer SNSD nije nikome prihvatljiv.”
Kao potencijalni razvoj događaja mnogi vide zadržavanje statusa quo, ili čak produbljavanje političke krize, smjenu ponekog ministra ili nosioca vlasti, ali nikako cjelokupnu rekonstrukciju.