Uprava policije je saopštila, naime, da granice Crne Gore više neće biti porozne i da kroz međusektorsku i međuagencijsku saradnju Uprava policije pruža jedinstven i odlučan odgovor na visoke bezbjednosne prijetnje i prekogranični kriminal.
To je rečano nakon što je Sektor granične policije u saradnji sa graničnim policijama zemalja regiona, sproveo ciljane operativne aktivnosti međunarodnog karaktera, usmjerene na identifikovane kritične tačke, u kopnenom i vodenom pojasu, u skladu sa nacionalnim prioritetima u borbi protiv svih oblika prekograničnog kriminala.
Poseban fokus, kako je saopšteno, stavljen je na suzbijanje krijumčarenja migranata, narkotika i oružja, kao i na jačanje integrisanog nadzora i razmjenu obavještajnih podataka, u skladu sa standardima Evropske unije i uz podršku Frontexa.
Dvije akcije, “Jezero 2025” u rejonu Skadarskog jezera koju je izvela naša granična policija i “Poblaće 2025” u koju su bili uključeni i službenici graničnih policija Bosne i Hercegovine i Republike Srbije bila je prilika da se koriste službena vozila, plovila, dronovi i službeni psi, uz značajnu pomoć od strane Frontexa u vidu materijalno-tehničkih sredstava kojima raspolažu.
“Naime, ovim zajedničkim akcijama i zajedničkim djelovanjem Crne Gore, Bosne i Hercegovine, Srbije i Albanije, sa ciljem razbijanja mreža krijumčara koji djeluju preko teritorije pomenutih zemalja i šire “Balkanske rute”, predstavljen je snažan strateški i operativni odgovor na prekogranični kriminal i doprinos koji države regiona daju u ukupnoj zajedničkoj regionalnoj i evropskoj bezbjednosti” – naveli su iz Uprave policije.
Portal RTCG pisao je ranije da ilegalnih puteva kojima se zaobilaze zvanični carinski prelazi u Crnoj Gori prema susjednim država ime veliki broj i da je do idelana prilika za švercere.
Tako na graničnom pojasu Crne Gore i Kosova, na području opština Rožaje, Berane, Andrijevica i Plav, postoji najmanje sedam ilegalnih planinskih puteva kojima se zaobilaze zvanični carinski prelazi.
„Ti putevi su nekada dobro zamaskirani, ali ih je prema operativnim saznanjima i po koordinatama vrlo lako naći“ – kazao je sagovornik našeg portala. Jedan od tih puteva vodi od sela Boge, iz Crne Gore, preko planine Hajle, do sela Hadžovići. Ovo selo čije su koordinate 2330-3169 veoma je poznato po švercu svih vrsta roba. Nalazi se praktično na samoj granici, malo unutar teritorije Kosova. Drugi ilegalni put na crnogorsko-kosovskoj granici vodi od švercerski takođe dobro poznatog sela Bandžov, zatim preko Hajle do Rugovske klisure. „Treći put vodi preko sela Bjeluhe na Čakoru. To je nekadašnji prelaz koji je kontrolisala vojska. Danas nije u funkciji, osim, naravno, za švercere i kriminalce“ – priča naš sagovornik.
Ukoliko Bjeluhe „zataje“, onda, kako kaže, na planini Čakor postoje još dva ilegalna švercerkska puta, sa takođe poznatim koordinatama.
Ona se nalaze u blizini nekadašnjeg planinarskog doma na ovoj planini iznad Murine i Plava. Sedmi put kojim se zaobilazi granični prelaz na Kuli, a kojim mogu da idu i cisterne sa naftom, malo prije carinskog prelaza ulazi u šumu, i silazi do sela Radavac na Kosovu.
„Ovi putevi naročito su frekventi i u punoj upotrebi u toku ljeta. Tu se koriste sva prevozna sredstva, od motokultivatora, traktora i „tamića“, odnosno malih kamiona, do šlepera. Ljeti su u upotrebi motori i bagi, a zimi konji i motorne sanke“ – objašnjava ovaj sagovornik.
Na području plavske opštine prohodni su i putevi koji vode prema Kosovu preko planine Bogićevice. Iz ove opštine se ilegalno može doći i do Albanije, a to je najlakše učiniti putem koji od Gusinja vodi preko sela Vusanje.
Južnije, u blizini Ulcinja, postoje najmanje dva ilegalna puta prema Albaniji i oba vode preko rijeke Bojane. Jedan od njih je u Gornjem Štoju, a drugi u Zoganju, odnosno na putu koji vodi prema Svetom Đorđu.
Ako se žele zaobići zvanični granični prelazi prema Hrvatskoj, onda se, kako kaže naš sagovornik, najčešće koriste putevi preko brda Ilinica ili Studeno, koji izlazi na Viteljinu, kao i preko Ravnog Brijega, odnosno sela Dubravka ili Mrcine.
Ovaj put je jedan od starih puteva, ali je veoma dobro očuvan. Iz Crne Gore se prema Bosni i Hercegovini ilegalno najčešće prelazi preko pet do šest puteva, koji vode iz više opština.
Jedan od poznatijih policijski neobezbijeđenih puteva je onaj kojim se od Risna i Graba, preko Kruševice stiže do Trebinja.
Riječ je o starom austrougraskom putu. Makar dva ilegalna puta prema Bosni i Hercegovini vode iz pravca Nikšića. Jedan je preko sela Crkvice i tim putem se stiže do Bileće, a drugi put je Grahovo – Nudo – selo Aranđelovo, koji vodi do Trebinja.
Za Bosnu i Hercegovinu se ilegalno može stići i sa područja Pljevalja. Jedan od tih puteva vodi preko planine Kovač, i izlazi na Čajniče.
Drugi je onaj koji vodi prema Foči ili Srbinju, preko Krnje jele i sela Šula. Iz Pljevalja se može ilegalno i za Srbiju, neobezbijeđenim putem preko Jabuke. Za Srbiju se ilegalno ide i putem preko Trešnjevice kod Bijelog Polja, ali i starim putem od Petnjice preko udaljenih sela Savin Bor i Kruščica.
Crna Gora je uspostavila saradnju sa graničnim policijama susjednih država i nada se da uz podršku Fronteksa može pokriti sve ove puteve, kao i druge koji nisu pomenuti.