Pruža jedinstven 3D prikaz cijelog broda.
Stručnjaci se nadaju da će ovo baciti novo svjetlo na ono što se dogodilo s brodom koji je potonuo 1912. godine.
Više od 1.500 ljudi je poginulo kada je brod udario u santu leda na svom prvom putovanju od Southtamptona do New Yorka.
“Još uvijek postoje pitanja, osnovna pitanja na koja treba odgovoriti o brodu”, rekao je Parks Stephenson, analitičar Titanika, za BBC News.
Rekao je da je model “jedan od prvih velikih koraka ka usmjeravanju priče o Titaniku prema istraživanju zasnovanom na dokazima – a ne spekulacijama”.
'We now have every rivet of the Titanic'
Andrew Geffen from Atlantic Productions spoke to #BBCBreakfast after about the first full-sized digital scan of the Titanic which has been created using deep-sea mapping.https://t.co/DZyzkoSRd7 pic.twitter.com/jCveKN0Zxf
— BBC Breakfast (@BBCBreakfast) May 17, 2023
Titanik je opsežno istražen otkako je olupina otkrivena 1985. Ali toliko je ogroman da nam kamere u mraku dubine mogu pokazati samo zapanjujuće snimke broda koji se raspada – nikad cijelu stvar.
Novi snimak bilježi olupinu u cijelosti, otkrivajući potpuni pogled na Titanic. Leži iz dva dijela, sa pramcem i krmom koji su razdvojeni oko 800m. Ogromno polje krhotina okružuje slomljeni brod.




Skeniranje su u ljeto 2022. izvršili Magellan Ltd, kompanija za mapiranje dubokog mora i Atlantic Productions, koji snimaju dokumentarac o projektu.
Podmornice, kojima je daljinski upravljao tim na specijalnom brodu, provele su više od 200 sati pregledavajući dužinu i širinu olupine.
Uzeli su više od 700.000 slika iz svakog ugla, stvarajući tačnu 3D rekonstrukciju, piše BBC