Vladajući su naveli da se njime štiti zdravlje i jača povjerenje u tržište hrane, a oporba da u Državnom inspektoratu nedostaje zaposlenih za uzeti dovoljan broj uzoraka.
Državna tajnica u Ministarstvu zdravstva Marija Bubaš pojasnila je da se predloženim Zakonom o kontaminantima naše zakonske odredbe usklađuju sa s propisima EU u području kontaminanata u hrani i propisima kojima su uređene službene kontrole hrane.
Također, utvrđuju se nadležna tijela i njihove zadaće te obveze subjekata u poslovanju s hranom, obveze službenih laboratorija, službene kontrole te prekršajne odredbe.
Bubaš je rekla kako je zakonom dodana i nadležnost ribarske inspekcije za provedbu službenih kontrola u dijelu koji se odnosi na higijenu i sigurnost hrane na registriranim ribarskim plovilima i na iskrcajnim mjestima.
Također, propisane su i nove odredbe u odnosu na važeći Zakon o kontaminantima u kojima se definiraju uloge nadležnih tijela za izradu godišnjeg plana kontrole prisutnosti kontaminanata u hrani kao i izvještavanje o rezultatima.
Državna tajnica Bubaš je naglasila kako su od 2023. države članice EU dužne izrađivati planove službenih kontrola te ih dostavljati Europskoj komisiji, a rezultate provedenih analiza dostavljati europskoj Agenciji za sigurnost hrane.