Region

Pirc Musar: Ograničena vanjska politika vodi u područje konfrontacije velesila

Kao civilizacija još nismo napravili mentalni iskorak u kojem bismo sukreirali međunarodnu zajednicu na temeljima vladavine međunarodnog prava, održivog razvoja i zaštite ljudskih prava, rekla je slovenska predsjednica Nataša Pirc Musar, tokom obraćanja na diplomatskom skupu u Brdu kod Kranja.

FOTO: EPA-EFE
FOTO: EPA-EFE

Spomenula je i promjenu vlasti u Washingtonu, gdje će u januaru dužnost preuzeti novoizabrani predsjednik Donald Trump.

“Već sada čujemo upozorenja da ćemo u Evropi morati birati: ili saradnja sa SAD-om uz našu potpunu prilagodbu njihovoj vanjskoj politici ili pripremu za posljedice ako to ne učinimo”, istakla je Pirc Musar, te dodala:

“Ovakva ograničena vanjska politika vodi nas samo u područje konfrontacije velesila, koje u trenutku nastanka multipolarnog svijeta žele zadržati ili osvojiti najveći dio za sebe, ali ostavlja po strani stvarne probleme koji izravno prijete napretku naše civilizacije.”

Založila se za “koaliciju mira i saradnje” između članica Ujedinjenih nacija koje ne žele biti žrtve rivalstva supersila i “donekle su nesvrstane, ali su u isto vrijeme snažno pozicionirane kao braniteljice mira, međunarodne pravo i multilateralizam”.

Istovremeno je kazala da je Slovenija dovoljno sigurna u to područje i ima svoju autonomiju. Navela je da stoga “istomišljenike ne treba tražiti samo među saveznicima, nego u cijelom svijetu”.

Pirc Musar istaknula je i važnost znanja koje nam je potrebno za “samopouzdano i autonomno djelovanje u međunarodnim odnosima”. Pritom je posebno zahvalila timu Stalne misije UN-a u New Yorku te izrazila ponos slovenskim učinkom u prvoj godini članstva u Vijeću sigurnosti UN-a.

Novu slovensku vanjskopolitičku strategiju, koju je vlada u srijedu potvrdila, nazvala je “najmanjim zajedničkim nazivnikom interesa naše države”. Ujedno je upozorila da Slovenija nema razrađenu vanjskopolitičku strategiju prema “čak ni prema jednima od najutjecajnijih zemalja svijeta, kao što su Brazil, Indija, Kina i – kada to okolnosti dopuste – Ruska Federacija”.

Osim strategije za interesna područja poput Zapadnog Balkana, prema njezinim riječima, treba imati i strategiju za Istočnu Aziju, Jugoistočnu Aziju i Afriku, gdje će oni biti “buduća gravitacijska središta međunarodnih događanja”.

Istaknula je i važnost privredne diplomatije koja otvara mnoga vrata.