Zdravlje

Pionirski iskorak u borbi protiv raka dojke, osniva se prvo Senološko društvo u BiH

Bosna i Hercegovina uskoro će dobiti prvo specijalizirano društvo za rak dojke SIS Bosnia and Herzegovina, nacionalna podružnica globalne organizacije Senological International Society (SIS), čime se otvara nova stranica u oblasti onkologije i ženske zdravstvene zaštite u našoj zemlji.

Međunarodni dan protiv raka dojke
FOTO: ILUSTRACIJA/UNSPLASH
Ilustracija

SIS je svjetska federacija koja okuplja više od stotinu naučnih i stručnih društava, udruženja i grupa sa svih pet kontinenata, s prioritetnom misijom posvećenoj prevenciji, dijagnostici i liječenju bolesti dojke.

Ova inicijativa, rezultat je angažmana doc. dr. Lejle Hadžikadić Gušić, istaknute onkologinje u Levine Cancer Institutu u Charlotteu, u Sjedinjenim Američkim Državama, i članice Bosanskohercegovačko-američke akademije nauka i umjetnosti (BHAAAS).

“Članstvo u SIS-u pruža priliku za stalno usavršavanje, razmjenu znanja i iskustava, te omogućava primjenu najnovijih svjetskih standarda i u BiH, a u korist svih pacijentica”, ističe Hadžikadić Gušić te dodaje kako će rukovodstvo i rad udruženja biti organizirani iz postojećih kliničkih resursa.

Projekat će biti finansiran iz Levine Cancer Institute Bosnian Medical Education Fund, a dugoročni cilj ove incijative je osnivanje nezavisnog BH senološkog društva, koje će okupiti stručnjake iz cijele zemlje i doprinijeti poboljšanju prevencije, ranog otkrivanja i liječenja raka dojke. Pored toga, inicijativa je dobila punu podršku Upravnog odbora BHAAAS-a, organizacije koja već godinama okuplja domaće i međunarodne stručnjake sa zajedničkim ciljem – jačanja nauke, medicine i obrazovanja u BiH.

Osnivanje SIS Bosnia and Herzegovina predstavlja prekretnicu za bh. onkologiju i zdravlje žena, jer omogućava pristup najnovijim znanjima, razmjeni iskustava i uspostavljanje standarda u dijagnostici i terapiji raka dojke.

Podaci Svjetske zdravstvene organizacije pokazuju da je karcinom dojke najčešći oblik raka kod žena širom svijeta – s više od 2,3 miliona novih slučajeva godišnje. U Bosni i Hercegovini, prema dostupnim podacima, od karcinoma dojke oboli više od 1.300 žena godišnje, a brojke su u stalnom porastu.

Inicijativa za osnivanjem senološkog društva u BiH, predstavlja snažan podsticaj za unapređenje zdravstvene zaštite žena. Upravo o ovoj temi govorit će se i tokom predstojećih BHAAAS Dana, koji će se održati od 19. do 22. juna 2025. godine u hotelu Holiday Sarajevo, tokom Međunarodnog simpozija o upravljanju rakom dojke, s posebnim naglaskom na mlade žene koji vodi Lejla Hadžikadić Gušić.

Dr. Hadžikadić Gušić ranije prepoznata po radu na razvoju smjernica za liječenje raka dojke u Bosni i Hercegovini, postavila je temelje za standardizirani i savremeni pristup ovoj bolesti u našoj zemlji. Osim toga, svoje iskustvo i znanje redovno dijeli s ljekarima u BiH, s ciljem unapređenja terapije i prevencije, posebno u slučajevima složenijih oblika karcinoma dojke.

“Karcinom dojke je bolest s rastućim stopama izlječenja i vjerujem da edukacijom ljekara i pacijenata možemo znatno doprinijeti daljem poboljšanju ovog trenda”, zaključuje Hadžikadić Gušić.