Sa Almom smo razgovarali o njenom zanimanju i o važnosti posjete patronažne sestre. Alma nam je pojasnila da je patronažna sestra medicinska sestra koja dolazi u posjetu majci i bebi po njihovom izlasku iz porodilišta. Dakle, to je neko ko je pored završene medicinske škole edukovan da pruži prvu pomoć novonastalim roditeljima i bebi.
Ta pomoć se ogleda u tome da pokaže apsolutno sve što je potrebno i mami i bebi kako bi se snašle u novonastaloj situaciji. Prva i osnovna stvar koju patronažna sestra treba podučiti majku jeste ispravno dojenje.
Potom joj treba dati smjernice za kupanje i njegu bebe te joj sve to pokazati u praksi.
-Važno je majku upozoriti na moguće greške i posljedice koje svaka pojedinačna greška može izazvati. Meni je jako bitno, kada dam savjet majci za bilo šta da joj objasnim zašto je to tako. Jako mi je važno da zna zašto nešto treba raditi ili ne, a ne samo da sluša i izvršava ono što sam joj ja ili bilo koja patronažna sestra rekla da treba ili ne, a da ne zna zbog čega to radi – naglašava Alma.
Majci, ističe, mora biti sve podrobno objašnjeno i ne smije se ostavljati u nedoumici.
-Također im uvijek kažem da pitaju sve što im pada na pamet i da glupa pitanja, u tom slučaj, ne postoje. Odgovori na sva pitanja moraju biti logična i za sve im se mora dati obrazloženje. Ako im nešto nije logično uvijek kažem da odgovore traže dalje, da pitaju još nekoga. Sve što im se kaže mora biti logično – rekla je Alma za Bosnainfo.
Navela je primjer nelogičnosti koji je svakodnevan u njenim posjetama.
-Majka vrlo često dobije savjet da bebu doji petnaest minuta na jednoj dojci i da joj onda ponudi drugu dojku. Kad ih ja pitam zašto to rade nemaju odgovor. Dakle rečeno im je nešto bez objašnjenja i logike. Ako uzmemo da je dojenje jedna prirodna pojava kod sisavaca onda se zapitamo zašto gledanje na sat. Priroda ne zna za sat. Kompletan obrok je u majčinoj dojci. Predjelo, glavno jelo i kolač. Ako majka daje 15 minuta jednu dojku i 15 minuta drugu dojku onda ta beba dobije dva predjela. Do ostatka obroka ne dolazi. Za pola sata je opet gladna – ističe naša sagovornica.
Također, ističe da, ako se majci kaže da nema dovoljno mlijeka i da mora davati dohranu, novonastala majka, neiskusna kakva jeste u toj situaciji će, misleći da je to savjet struke, naravno poslušati.
-Koja majka bi dozvolila da joj beba bude gladna? Dakle, posjeta iskusne patronažne sestre može da bude od presudne važnosti na koji način će se beba hraniti. U podizanju male bebe ne postoji važnija stvar od toga. Olako se davanje dohrane bebi danas preporučuje. Ja do sada nisam srela majku koja ne može isključivo dojiti. Sve mogu. Stvar je edukacije, truda, posvećenosti, dobrih i stručnih savjeta i, naravno, strpljenja na početku – kaže nam Alma.
Naglašava da su skoro sve te majke dobile savjet da obavezno poslije dojenja daju bebi dohranu. Svako ko o ovome išta zna, zna i to da dojenje i dohrana ne mogu ići zajedno. To je put ka prestanku dojenja. Dojenje u današnjem vremenu nema baš puno prijatelja i podrške.
Govoreći o struci kaže da patronažna sestra mora biti medicinske struke. Ona je završila Srednju medicinsku školu-pedijatrijskog smjera.
-Naravno da poslije završene škole, bez obzira na praksu u školi, znaš vrlo malo. Praktični dio skoro nimalo. Zatim sam imala podršku jedne više medicinske sestre koja je svoj životni vijek posvetila ovom poslu. Oko godinu dana sam se, na terenu, edukovala sa njom i potom krenula u samostalne vode – kaže Alma.
Dodaje da se patronažna sestra školuje cijeli svoj radni vijek.
-Mora pratiti nove smjernice i neprestano nadograđivati svoje znanje. Ono što je bilo trend prije 20, 30, 50 godina je zastarjelo. Medicina napreduje i moramo se edukovati u skladu sa tim – ističe patronažna sestra.
Kaže da patronažnih sestra ima dovoljno, ali ne i dovoljno dovoljno educiranih.
-Čim daje uputu da se, bez ikakvog opravdanog razloga, uključuje dohrana u bebnu ishranu prije navršenih šest mjeseci, sa edukacijom je negdje zapelo – potcrtava Alma.
Alma smatra da je pomoć dobro došla uvijek kada beba stigne kući.
-Dosta majki kaže da joj pomoć treba i kod drugog djeteta jer je dosta toga zaboravila. Ali i pored toga svaka beba je drugačija, svako dojenje je novo iskustvo. Imam primjer majki koje su bez ikakvog problema dojile dvoje djece, sa trećim nije išlo. Kad se njima pokaže ispravno dojenje, bez boli i poteškoća znaju se šaliti da ništa dobro nisu radile kod prvo dvoje djece – ističe Alma.
Dodaje da je pomoć u svakom slučaju uvijek dobro došla i majka se ne smije osjećati loše što je traži. Podrška partnera i porodice dok se ne oporavi je neprocjenjiva.
-Mnoge majke kod kojih sam bila bi vam na ovo pitanje odgovorile da je najvažnije imati broj telefona dobre patronažne sestre. Ja se zaista moram složiti sa njima. Ako start nije dobar samo idu iz greške u grešku. Mada, sa svim na početku smije da se pogriješi, osim sa dojenjem – naglašava Alma.
Kazala je da greške na početku vrlo brzo dođu na naplatu. Ako dojenje nije ispravno onda ništa ne ide.
Beba ne dobija na težini, majka je nesretna i zabrinuta, ne može da funkcioniše, krivi sebe. Uvodi dohranu i približava se kraju dojenja iako njena želja nije bila upitna. Dobila je pogrešne savjete.
-Savjet mama je uvijek edukacija prije samog poroda. Samo edukovana mama će znati prepoznati problem ako do njega dođe i na vrijeme tražiti pomoć. Sa bebom starom par dana vrlo lako možemo sve popraviti ali sa bebom od mjesec i po i više dana mijenjanje navika ide dosta teže – zaključila je Alma.
Alma je aktivna na Instagramu, na profilu “patronažna sestra Alma”, gdje objavljuje dosta korisnih savjeta i povezuje se s onima kojima treba patronažna sestra.