BiH

Parovi iz BiH se zadužuju za vantjelesnu oplodnju: “Jedan pokušaj košta i do 12 hiljada KM, u FBiH mnoge usluge plaćamo sami”

Šest godina nakon usvajanja Zakona o biomedicinski potpomognutoj oplodnji parovi u Federaciji Bosne i Hercegovine i dalje svjedoče kako za mnoge usluge moraju sami plaćati.

FOTO: ILUSTRACIJA/SLOBODNAEVROPA.ORG
FOTO: ILUSTRACIJA/SLOBODNAEVROPA.ORG

Mnogi su zbog sporosti u primjeni zakona i pravilnika bili prinuđeni odlagati postupke oplodnje. Istovremeno, od 10 miliona maraka koje je prošle godine izdvojila federalna Vlada nije iskorištena ni petina. Gosti Novog dana bili su Elmaza Logo iz neformalne grupe “Neplodnost -iskustva” i Asad Herić magistar biologije i ESHRE certificirani senior klinički embriolog.

Na samom početku razgovora za N1 kazali su zbog čega parovi i dalje moraju dizati kredite  i šta kaže Zakon o biomedicinski potpomognutoj oplodnji parova.

Elmaza Logo kazala je da su još uvijek trenutno parovi dizati kredit.

“Zakon je počeo sa implementacijom. No, neke klinike nisu potpisali ugovor. Cijena koju nudi federalno Ministarstvo zdravstvo klinikama ne odgovora. Po zakonu hermonalna terapija koju koriste pacijenti, novac za terapiju se refundira. Pored svega toga, neko mora sebi obezbjediti i boravište, laboratorijski nalazi.. Sve to jako puno košta. Od osam do 12 hiljada maraka sa lijekovima ukupno košta, samo jedan pokušaj. Sve pričam o prvom postupku, to imamo 100 posto. Naredna četiri puta imamo 50 posto. Dio će finansirati Federalni zavod zdravstvenog osiguranja, ostalo mi moramo”, kazala je.

No, koliko bi pomoglo formiranje ferentnihi (državnih) centara za BMPO – niti jedan klinički centar / klinička bolnica nema registrovan IVF pojasnio je Asad Herić.

“Vjerujem da bi to bili refentni centri koji bi mogli pomoći. U ovom trenutku unutar tih struktura koje su odgovorne ima vrlo mali broj onih koji se susreću sa takvim poslovima. Nadam se da u nekom realnom periodu Mostar ponuditi takvu uslugu. Pacijenti nemaju limit gdje mogu ostvariti svoje pravo. IVF se u principu u FBiH, ali i u cijeloj BiH u 99 posto obavlja u privatnom vlasništvu. Procedura koju finansira država, a koja je u privatnom vlasništvu”, istaknuo je.