Ali se znaju prioriteti. Stranke Trojke, HDZ BiH i opozicija iz Republike Srpske slažu se oko evropskog puta BiH. Različita su im viđenja izmjena Izbornog zakona BiH. Vrlo je teško razlučiti, poručuju analitičari, da li stari partneri SNSD i HDZ BiH igraju iza leđa i čuvaju dugogodišnje partnerstvo. Test za nove, ali i stare partnere bit će sutrašnja sjednica Doma naroda BiH.
Za potpisivanje koalicionog sporazuma još je rano, ali za postavku prioriteta nije. Postavlja se pitanje da li će najprije biti ispunjeni prioriteti, pa tek onda stavljen potpis? Prioritet broj jedan za HDZ BiH, na stolu već sutra, na sjednici Doma naroda BiH. Nikola Špirić je potpisao poziv za hitnu sjednicu, a na dnevnom redu Izmjene izbornog zakona BiH. I to nakon što je SNSD srušio kvorum upravo na Domu naroda, piše BHRT.
“Svi oni koji se već 10 godina kunu kako nije u redu da Bošnjaci biraju Hrvatima člana predseništva to će morati praktično pokazati i to nije uvjet bilo kome. Drugog puta nemamo nego pregovarati sa svima onima koji donose odluke, bez toga imamo sjednicu bez kvoruma, i ne možete donositi nikave odluke koje se tiču PSBIH, e sad je to vještina kako”, kaže predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović.
“Da je danas to bilo na sjednici Doma naroda, bio sam u kontaku sa Ademovićem, ne bismo za to glasali, nismo taj dokumnet ni vidjeli, iz medija smo pročitali, upravo Čović govori o tome da partneri trebaju komunicirati, imat ćemo svoje prijedloge i zahtjeve i ne možemo posmatrati samo jedan problem iz izbornog zakonodavstva kao problem”, stava je predsjednik Naroda i pravde Elmedin Konaković.
Trojka rješenje traži i za implementaciju odluka Evropskog suda za ljudska prava i mogućnost da se svaki građanin može kandidovati za člana Predsjedništva BiH. Kao prioritet u koalicionim odnosima postavljaju i usvajanje Zakona o sudu i VSTV-u BiH.
“Rekao sam vrlo jasno da je konsenzus bio oko EU zakona, i HDZ i političke partije iz RS i političke grupacije koje u ovom trenutku današnjim našim dogovorom podrazumijevaju najjači blok u Predstavničkom domu od 14 zastupnika”, navodi predsjednik SDP-a BiH Nermin Nikšić.
Ukoliko i ova koaliciona priča zaživi, njihove odluke trebale bi biti prohodne u Zastupničkom domu BiH, jer bi imali sigurne 23 ruke. Problem i dalje ostaje u Domu naroda BiH. Moguća je kažu i deblokada rada Vijeća ministara BiH, i to kroz imenovanje Nebojše Vukanovića. Ali uslov je potpisivanje koalicionog sporazuma.
“Ponudili smo rješenja, uradili što je do nas, (a imenovanje?) imate gospodu iz HDZ-a pa njih pitajte!”, ističe predsjednik Liste “Za pravdu i red” Nebojša Vukanović.
“Nama je ovo više teret kao opoziciji u RS i velika opasnost kada je u pitanju naše biračko tijelo za naredne izbore nego što bilo ko od nas može da bude siguran da će da ima političku korist. Prema tome mi smo posljednji kojima neko moze reći vi morate nešto isporučiti – mi ne moramo ništa”, kategoričan je izaslanik u Domu naroda PSBiH Nenad Vuković.
“Nisam optimista da će brzo ići formiranje nove parlamentarne većine na nivou BiH imajući u vidu prije svega odluke SNSD-a”, jasan je zastupnik u Zastupničkom domu PSBiH Šerif Špago (SDA).
Proces formiranja nove kolicije neće ići brzo, stav je i opozicije. A mrlju na sve baca, stav je analitičara, to što se očekivalo da će krizu u Domu naroda riješiti visoki predstavnik u BiH.
“Da li će doći do sklapanja sporazuma, da li neki stari kolicioni partneri iza leđa igraju za dugogodišnje partnere, puno je otvorenih pitanja, gdje zapravo najveću cijenu i najveći gubitnik u tom cijelom procesu ako stvari krenu niz brdo, a počele su, može platiti opozicija iz RS”, mišljenja je politička analitičarka Tanja Topić.
Prvi test prije sklapanja partnerstva biće sjednica Doma naroda BiH i užarena tema Izbornog zakona. Biće zanimljivo posmatrati odnose možda budućih, ali i onih starih partnera.