“Upravo sam osvojio Pulitzerovu nagradu za komentar“, napisao je na mreži X.
Njegovi eseji prikazuju “fizičko i emocionalno razaranje u Gazi, kombinujući duboko istraživačko novinarstvo s intimnošću memoara kako bi prenijeli palestinsko iskustvo više od godinu i po rata s Izraelom“, saopćio je Pulitzerov odbor u ponedjeljak.
Abu Toha (32) uhapšen je 2023. godine od strane izraelskih snaga na kontrolnom punktu dok je pokušavao pobjeći iz svog doma u Beit Lahiji na sjeveru Gaze sa suprugom Maram i njihovo troje male djece.
U izraelskom pritvoru, vojnici su ga, kako je napisao, “odvojili od porodice, pretukli i ispitivali“. Uspio je napustiti Gazu i pobjeći u SAD nakon što su prijatelji iz inostranstva izvršili pritisak na izraelske vlasti da ga oslobode.
Abu Toha je pisao o borbi članova svoje porodice da pronađu hranu u Gazi, suprotstavljajući to sjećanjima na svakodnevne obroke prije rata.
“Čeznem da se vratim u Gazu, da sjedim za kuhinjskim stolom s majkom i ocem i skuham čaj za svoje sestre. Ne moram ništa jesti. Samo ih želim ponovo vidjeti“, napisao je.
Prisjetio se i fotografija razaranja iz izbjegličkog kampa Džabalija na sjeveru Gaze, gdje je redovno posjećivao djedove i bake i išao u školu. “Gledao sam te fotografije iznova i iznova, i u mislima mi se formirala slika groblja koje raste i raste“, napisao je.
Pisao je i o nepovjerenju i poniženjima s kojima se on i drugi Palestinci suočavaju izvan svoje domovine. Prisjetio se kako je službeniku američke sigurnosne agencije TSA, koji mu je na aerodromu u Bostonu brisao dlanove u potrazi za eksplozivom, rekao: “Izraelska vojska me otela u novembru, prije nego što su mi skinuli odjeću… Danas ti dolaziš i odvajaš me od supruge i djece, baš kao što je to vojska učinila prije nekoliko mjeseci“.
New Yorker je također osvojio Pulitzerovu nagradu za svoj istraživački podcast o ubistvu iračkih civila od strane američke vojske, kao i za reportažnu fotografiju zahvaljujući slikama Moisesa Samana koji je dokumentovao kraj diktature Bashara al-Assada u Siriji.
Među ovogodišnjim dobitnicima Pulitzerove nagrade za umjetnost su i Percival Everett za svoj roman James, reinterpretaciju Pustolovina Huckleberryja Finna iz perspektive porobljenog lika, te Branden Jacobs-Jenkins za svoju dramu Purpose, o propasti ugledne crnačke porodice.