Magazin

Ova biljka je u svakom dvorištu, a mislite da je korov: Ako je ne koristite, pravite veliku grešku

Ruta (latinski Ruta graveolens), biljka poznata i kao plava ruta, rutvica, sedef ili šarena ruta, već vijekovima se koristi u narodnoj medicini zahvaljujući svom bogatom hemijskom sastavu.

FOTO: WIKIPEDIA
FOTO: WIKIPEDIA

Ova biljka ima neugodan miris, zelenu boju i sitne žute cvjetove, a koristi se za razne zdravstvene tegobe od jačanja vida, smirivanja živaca i liječenja vrtoglavice, do uboda insekata, reume pa čak i histeričnih napada.

Raste kao grmolika biljka visoka do jednog metra, najčešće samoniklo, ali se može gajiti i u bašti – najbolje na sunčanom mjestu, dalje od staza i radoznale djece jer može izazvati iritaciju kože. Cvjetanje traje od aprila do jula, a biljka se bere po oblačnom vremenu dok je u punom cvatu, piše Jutranji.hr.

Ruta se može gajiti i u saksijama, uz odgovarajući kompost i redovno zalivanje ljeti. Zimi je zalivanje potrebno svega dva puta mjesečno, a biljku je tada važno zaštititi od hladnoće. Nakon cvjetanja se orezuje.

U ljekovite svrhe koriste se njeni listovi i cijela biljka, koja sadrži korisne sastojke poput rutina, alkaloida, tanina i eteričnih ulja. Od nje se pravi čaj koji djeluje umirujuće, poboljšava apetit i može pomoći kod grlobolje. Pije se polako, u gutljajima, a često se miješa s drugim ljekovitim biljkama poput kičice, borovnice, kadulje, mente, koprive, matičnjaka i anisa – posebno za bolji efekat na želudac i crijeva. Važno je da se čaj uvijek pije topao.