Izložbu je organizovala Javna ustanova Kinoteka Bosne i Hercegovine, koja od 1963. godine čuva i njeguje filmsku baštinu BiH. Kinoteka BiH danas raspolaže fondom sa više od 60.000 domaćih i stranih filmskih plakata, uključujući i jedan od najvrijednijih eksponata originalni plakat za film “Bitka na Neretvi” koji je naslikao Pablo Picasso.
Plakat je važan komunikacijski most između filma i publike – nastao iz potrebe da privuče pažnju, a vremenom je prerastao u umjetničko i dizajnersko djelo. U ranim godinama bh. kinematografije plakati su crtani i bojeni ručno, zatim su se koristile kombinovane tehnike, a kasnije i kadrovi iz filma. S vremenom, oni postaju prava umjetnička ostvarenja iza kojih stoje renomirani slikari i dizajneri. Posebno priznanje ovom prilikom odajemo Halidu Buniću, kinooperateru Kinoteke BiH i velikom zaljubljeniku u film, koji je s entuzijazmom pronalazio plakate širom Sarajeva, kao i Jadranku Pecirepu koji ih je godinama predano prikupljao nakon završetka kino projekcija – napisala je vršiteljica dužnosti direktorice JU Kinoteke BiH Devleta Filipović, čije je obraćanje u njeno ime pročitao stručni saradnik Mirza Pašić.
Prisutne je pozdravio i direktor Bosanskog kulturnog centra Jasmin Duraković istakavši važnost izložbe i njenih autora, kako ne bi pali u zaborav. Posebnu vrijednost izložbi daje i katalog kroz kojeg se može pratiti razvoj likovnog jezika filmskog plakata od pedesetih godina prošloga stoljeća do savremenog doba. Autor kataloga i plakata za izložbu je vizuelni dizajner Mirza Selimović.
Jedan od zanimljivih momenata je i činjenica da se na izložbi našao i plakat za film „Major Bauk“ iz 1951. godine, koji je dugo smatran izgubljenim, a djelo je Ismeta Mujezinovića.
Izložba je realizovana uz podršku Ministarstva civilnih poslova Bosne i Hercegovine, Ministarstva kulture i sporta Kantona Sarajevo, te Federalnog ministarstva obrazovanja i nauke.
Izložba je ujedno i podsjetnik na ono što nedostaje – brojni plakati još uvijek nemaju potpis dizajnera, mnoga imena su izgubljena ili nikad nisu ni bila zabilježena. Organizatori su uputili poziv svim autorima, producentima, kolekcionarima i ljubiteljima filma da svoje plakate i korisne filmske materijale i informacije donesu u Kinoteku BiH, kako bi se arhiviralo za generacije koje dolaze.
Izložba ostaje otvorena za javnost do 21. maja, a svi posjetioci mogu pogledati originalne plakate i nabaviti katalog u prostorijama Kinoteke BiH. Nakon Sarajeva, izložba će biti prikazana u Mostaru, Brčkom, ali i u ostalim gradovima BiH, saopšteno je.