Život

Otvoren Dnevni centar "Denis": Olakšanje za porodice osoba s poteškoćama u razvoju, prilika za korisnike (FOTO)

Dnevni centar "Denis" zvanično je počeo sa radom za djecu i odrasle osobe s poteškoćama u razvoju, u objektu u Ulici Kemala Kapetanovića bb u sarajevskom naselju Grbavica.

FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO

Ideju i inicijativu za osnivanje tog centra pokrenulo je Udruženje ‘Dajte nam šansu’, a u realizaciju su se uključili Općina Novo Sarajevo, Vlada Kantona Sarajevo, kao i razni donatori.

Direktorica Udruženja porodica djece i osoba s poteškoćama u razvoju ‘Dajte nam šansu’ Ines Kavalec kaže da je ovo historijski dan kako za porodice koje imaju člana s teškoćama tako i za Kanton Sarajevo kao i društvo u cijelosti.

– To je i važan iskorak koji vodi ka reformi te prilika da roditelji djece s teškoćama shvate da ih sistem prepoznaje i šalje važnu poruku da smo ipak društvo koje želi činiti promjene. U Dnevni centar ‘Denis’ upisano je 30 korisnika, a najviše ih je starijih od 18 godina. Njihovi roditelji su iscrpljeni i umorni, njima je prijeko potrebna ta vrsta podrške. Neka ovo bude primjer dobre prakse, da nevladine organizacije mogu i trebaju biti produžena ruka sistema, mi smo primjer toga – kazala je Feni.

FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO

Prema njenim riječima, jedan dnevni centar neće zadovoljiti potrebe te kategorije ljudi ali, kako je kazala, od nečega se mora krenuti.

Kavalec podsjeća da je Udruženje ‘Dajte nam šansu’ godinama radilo na tome da bi centar te vrste bio i otvoren, a objedinili su međunarodnu zajednicu, vladin sektor, nevladine organizacije u tom zajedničkom im cilju.

Dnevni centar ‘Denis’ podrazumijeva cjelodnevni boravak osoba s teškoćama, a sa njima radi stručni tim. Roditeljima osoba s teškoćama omogućeno je da se za to vrijeme posvete sebi i izvršavaju redovne obaveze. U tom centru korisnicima su dostupne različite vrste usluga, sve što je neophodno da bi osobe s teškoćama sačuvale stečene sposobnosti ili da bi se napravio korak naprijed u njihovom razvoju.

Dnevni centar ‘Denis’ nazvan je po preminulom sinu osnivačice i direktorice Udruženja Ines Kavalec, a ona je danas istovremeno i sretna i sjetna.

Sretna sam jer je moja i Denisova ljubav pobijedila. To je nešto što je započelo sa Denisom, zato je centar i nazvan njegovim imenom. Tim centrom, Denis i ja ostavili smo nešto za njegove drugare. Sretna sam što smo uspjeli, a tužna što ne mogu čuti glas i osmjeh svog djeteta – kazala je.

Saudin Sivro roditelj je osobe s teškoćama, koja ima 23 godine. Njegova kćerka prošla je osnovnu i srednju školu po posebnom programu, a od danas je korisnica usluga Dnevnog centru ‘Denis’. Za njega i njegovu suprugu to je značajan projekt, pozitivna praksa koju treba nastaviti.

– To je radost i veliko olakšanje za porodice osoba s poteškoćama u razvoju. Kao roditelj podržavao sam od početka osnivanje centra te vrste, porodica i ja članovi smo Udruženja ‘Dajte nam šansu’. Bitna je i podrška tom projektu što je pružali u nevladinog sektora te pojedinci u zakonodavnoj i izvršnoj vlasti – kazao je.

Općina Novo Sarajevo partner je projekta izgradnje Dnevnog centra ‘Denis’, izdvojit će i novac za funkcioniranje tog centra.

Načelnica Benjamina Karić danas je radost podijelila sa korisnicima toga centra, a u izjavi za novinare istaknula je značaj tog projekta prvog te vrste na području Kantona Sarajevo.